Haber Detayı
27 Ekim 2020 - Salı 16:54
 
AĞAÇLARI KESTİĞİN GİBİ DİKECEKSİNİZ.. CEZANIZI DA ÇEKECEKSİNİZ.
TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Bursa Şube Başkanı Necla Yörüklü: Mudanya mürsel mahallesinde kesilen meşe ağaçlarıyla ilgili adalet yerini bulacak dedi.
BURSA Haberi
AĞAÇLARI KESTİĞİN GİBİ DİKECEKSİNİZ.. CEZANIZI DA ÇEKECEKSİNİZ.

Peyzaj Mimarları Odası Bursa Şube Başkanı Necla Yörüklü, geçtiğimiz Ağustos ayı sonunda Mudanya mürsel mahallesinde kesilen meşe ağaçlarıyla gerçekleşen ağaç katliamında ADALET YERİNİ buluyor dedi.

 

Necla Yörüklü'nün yaptığı açıklama şöyle:

Mudanya İlçesi Mürsel Mahallesinde şu anda alanda bulunduğumuz mekanda,

Tutanakla tespit edilmiş 28 Ağustos 2020 tarihinde mülkiyeti Maliye Hazinesine ait 1562 parsel numaralı 2100 metrekare bu alanda yaklaşık 50-60 adet yaklaşık 25-45 yaşları arasında Meşe ağaçlarının kesilerek alandan uzaklaştırıldığı Şubemize iletilmişti.

Bizler Peyzaj Mimarları Odası Bursa Şubesi, Doğader ve Bursa Çevre Platformu bileşenleri, duyarlı vatandaşlarımız olarak konuyla ilgili yapılan bu kıyımın durdurulması, nedenlerinin araştırılarak toplum vicdanının rahatlatılması ve konunun incelenmesi için Mudanya Kaymakamlığına başvurmuştuk.

 

KİRALAMA YOK..KIYIM VAR

Kiralama sözleşmesi olup olmadığı/ bu kıyımın neden yapıldığını sorduk

Gelen yanıta göre, taşınmazın kiralama yada satışına esas olmak üzere kurum görüşleri alınmak üzere bir kiralama işlemi YAPILMADIĞI tespit edilmiştir.

 

PEKİ KIYIM NEDEN OLDU.

Söz konusu taşınmaz malın Dilek ATAOĞLU MERT tarafından tıbbi aromatik bitki ve süs bitkilerinin üretimi için kiralama yada satışının talep edildiği, taşınmazın kiralama yada satışına esas olmak üzere KURUM GÖRÜŞLERİ alınmak üzere yazışmalara başlandığı ve HERHANGİ BİR KİRALAMA İŞLEME YAPILMADIĞI belirtilmiştir.

 

Diğer taraftan, söz konusu taşınmaz ile ilgili olarak 28 Ağustos 2020 tarihinde Bademli Jandarma Komutanlığınca taşınmaz ürendeki ağaçların kesildiğinin ihbarı ile 31 Ağustos 2020 tarihinde taşınmaz içerisinde çalışma yapıldığının Mürsel Mahalle Muhtarı tarafından ihbar edilmesi üzerine,

Kaymakamlık tarafından ihbar tarihlerinde mahal tespiti yapıldığı ve tespitler sonucunda taşınmaz üzerinde ağaçları kesen ve kestirenler hakkında TÜRK CEZA K ANUNUNUN 152. VE 151. Maddelerinin ilgili fıkraları gereğince gerekli soruşturmanın yapılması için 2 Eylül 2020 tarih ve 43051 sayılı yazı ile Mudanya Cumhuruyet Başsavcılığı nezlinde suç duyurusunda bulunulduğu bildirilmiştir.

 

 

KAMU VİCDANI İÇİN BİZLER DE MÜDAHİL OLACAĞIZ.. DAVAYI TAKİP EDECEĞİZ.

Haklı bir neden olmaksızın, kamunun değerlerini işe yaramayacak hale getiren ve canlıların yaşam alanları değerini bitirenlerle ilgili suç işleyenlerin cezalandırılmasını KAMU VİCDANI açısından takip açısından takip edeceğimizi yurttaşlık sorumluluğu ile de  buradan bildiriyoruz.

 

 

AĞAÇLARI KESTİĞİN GİBİ DİKECEKSİNİZ.. CEZANIZI DA ÇEKECEKSİNİZ.

Söz konusu 1562 parsel numaralı 2.100 metrekare alanın tekrar kiralama yada satışı talebi karşısında, ceza işleyen kişi yada kişi yakınlarına kiralama yada satışının yapılmaması talebimizi ve Alanda kesilen ağaçların yerine en az 25 cm gövde çapında 100 tane Meşe ağacı dikilecek şekilde bir yaptırımın da ağaçları kesenlere karşı uygulanmasını YAŞAYAN TÜM CANLILARın yaşam alanlarını sürdürebilmek, onarabilmek adına talep ediyoruz.

 

Kamuoyunun bilgisine arz ederiz.

Saygılarımızla

Necla Yörüklü

Şube Başkanı

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Bursa Şube ve Çevre Platformu Adına

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: AĞAÇLARI, KESTİĞİN, GİBİ, DİKECEKSİNİZ.., CEZANIZI, DA, ÇEKECEKSİNİZ.,
Yorumlar
Haber Yazılımı