Haber Detayı
10 Temmuz 2019 - Çarşamba 16:44
 
AK Parti içinde 3 grup çekişiyor: Albayrak, Soylu ve Erdoğan
17 yıllık iktidarının en zor günlerini yaşayan AKP, hem seçimi kaybetti hem de parçalanmanın eşiğine geldi. Partiden ayrılanlar bir yana bir de parti içinde gruplar oluştu.
GÜNDEM Haberi
AK Parti içinde 3 grup çekişiyor: Albayrak, Soylu ve Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partiden uzaklaştırılan veya ayrılan isimleri "trenden inenler" diye nitelendirerek tabanın desteğinin önüne kesmeye çalışması fayda etmiyor. AKP'den ayrılanlar küskünlerle birlikte yeni partiyi yakın zamanda ilan etmeye hazırlanıyor.

11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün desteklediği belirtilen Ali Babacan, AKP'den resmen istifa etti. Babacan'ın yeni parti çalışmaları devam ederken, AKP'den bazı milletvekillerinin ayrılarak Babacan'ın partisine katılacakları da kulislerde konuşuluyor.

Öte yandan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da uygun bir zamanda başında olacağı yeni parti çalışmalarını nihayetlendirerek siyaset sahnesine çıkacağı ifade ediliyor.

 

AKP İÇİNDE 3 GRUP OLUŞTU: BERAT ALBAYRAK, SÜLEYMAN SOYLU VE BİLAL ERDOĞAN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Babacan ve Davutoğlu'nun yeni partisini zayıf olarak görse de bir başka tehlikenin partisi içinde yaşandığı kulislere yansıyor. Erdoğan'ı kurulacak yeni partilerden daha fazla endişeye sevk edecek olan konu ise AKP içindeki gruplar. İddialara göre; Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak destekli Pelikancı grup, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ekibi ve Bilal Erdoğan’ın başını çektiği "Kartal Anadolu İmam Hatipliler" grubu arasında kıyasıya bir rekabet yaşanıyor.

 

Ahval News'te yer alan habere göre; ismini vermeden konuşan AKP’li bir kaynak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri sonrasında "AK Parti’nin çekirdeğinde hayhuy, çemberinde curcuna" başladı şeklinde konuştu. AKP'li isim, partinin içinde bulunduğu durumu 'düdüklü tencere' şeklinde tarif ediyor.

Haberde yer alan bilgilere göre, AKP'li isim şunları söyledi:

 

"Mesela İstanbul’u kaybettik. Peki, bir yaptırımı oldu mu kimseye? Hayır. Seçim sonrası AK Parti düdüklü tencereye döndü. Maalesef artık kaynayan bu tencerenin sesi her yerden duyuluyor. İlk ses veren kişi de Sayın Babacan oldu. AK Parti’nin çekirdeğinde şu an itibariyle birbiriyle rekabet halinde olan üç grup var. Birincisi Berat Albayrak ekibi ve bunlara destek atan Pelikancılar. İkincisi Berat Albayrak’ı kendine en büyük rakip olarak gören Süleyman Soylu ekibi. Üçüncüsüyse Bilal Erdoğan’ın başını çektiği Kartal İmam Hatipliler ekibi. Bu üç grup birbiriyle makam, koltuk ve güç savaşı veriyor. Son dönemde Süleyman Soylu ve ekibi açık ara öne geçti. Bu aralar Albayrak ortalıkta görünmüyor."

"SOYLU'NUN EKİBİ THY'DE GÜÇ KAZANDI, KARTAL EKİBİ AZALIYOR "

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden mezun insanların Bilal Erdoğan etrafında çeşitli örgütlemeler içinde olduğunu ifade eden kaynak, bunların özellikle eğitimde ve vakıflarda etkin olduğunu, Tayyip Erdoğan’ın da bunlara sempatisinin büyük olduğunu kaydediyor. Bunlara kısaca “Kartal İmam Hatipliler” denildiğini belirten kaynak, bu grubun özellikle THY, kayyum atanan kurumlar, çeşitli belediyeler ve vakıflar üzerinde etkili olduğunu vurguluyor. Örnek olarak da İlker Aycı, Abdülkerim Çay gibi isimlerin Kartal İmam Hatip Lisesi’nden mezun olduğunu söylüyor. TÜRGEV, Okçular Vakfı gibi birçok vakıfta da Kartal İmam Hatipli grubun önem bir rol üstlendiğini belirtiyor. Ancak birkaç gün evvel bazı İmam Hatipli isimler, THY’deki görevlerinden ayrıldı. Kaynağın anlattığına göre bu görev bırakılması, Soylu ekibinin THY’de de güçlenmeye başladığının göstergesi olarak okunuyor. AKP'li isme göre Erdoğan, kendini tüm bu oluşumların üzerinde görüyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AK, Parti, içinde, 3, grup, çekişiyor:, Albayrak,, Soylu, ve, Erdoğan,
Yorumlar
Haber Yazılımı