Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 18:10
 
AKP'den istifa eden Ali Babacan’a çağrı: Bize katıl
Yeni parti kurmak için AKP'den istifa eden Ali Babacan'a dikkat çeken bir çağrı geldi. DP Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Uysal, Babacan'a ‘bize katıl’ davetinde bulundu.
GÜNDEM Haberi
AKP'den istifa eden Ali Babacan’a çağrı: Bize katıl

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, yeni parti kurmak için AKP'den istifa eden Ali Babacan'a seslendi. Babacan'ın yaptığı istifa açıklamasını değerlendiren Uysal, "Herkesin hür teşebbüsüne göre örgütlenme özgürlüğü var. İktidarın kendi içerisinde yaptığı tartışmalar var. Elbette biz de bunlara kayıtsız değiliz, izliyoruz. Türkiye’nin topyekun demokrasisine de yeni bir derinlik ve boyut katma mecburiyetimiz var. Şahıslar temelinde değil de onu aşan bir şekilde, Türkiye’nin farklı farklı tartışmaları yapması gerektiği inancındayız. O açıdan şahısların özelinde bir değerlendirme yapmak istemem" ifadelerini kullanarak Ali Babacan'ı partisine davet etti.

 

"BABACAN'I DP'YE DAVET EDİYORUZ"

DP Genel Başkanı Uysal, kendisine yöneltilen "Ali Babacan’ı partinize davet eder misiniz" sorusuna "Elbette." diye cevap verdi. "Biz, Türkiye’de temel değerlerden yoksun bir şekilde siyaset yapmıyoruz." diyen Uysal, "DP’nin çatısı Türkiye’de demokrasinin kurucu kurumu olarak çok münferit bir takım düşüncelere sahip değilse bir insanın elbette kendisini rahatlıkla bulabileceği, ifade edebileceği bir siyasal yapıdır. O açıdan biz, zaten önümüzdeki süreçte daha fazla birliktelikleri arayacağız. Daha farklı birliktelikler arayacağız. Geçmişte tek başına iktidar olmuş ve yüzde 50’nin üzerinde oy almış bir siyasi hafızaya sahibiz." dedi.

 

“Değişimin önünü açacak süreçlerin işlemesini bekliyoruz” diyen Gültekin Uysal, erken seçim tartışmalarına değindi. Başkan Uysal, “Tabii sistem değişti. Erken seçim talebi, eskisi gibi kısa vadede siyasette çok büyük kırılmalar, iktisadi altyapısızlıklar ve çok fazla çöküşler yaşanmadığı sürece Türkiye’nin önüne gelmez kanaatindeyim. Ama Türkiye’de bugün sadece iktidarın sayısal çoğunluğuyla halledemeyeceği birçok meydan okumayla karşı karşıyayız. O açıdan siyasette, rekabet unsuru olmaktan çıkartabileceğimiz çok önemli müşterek meseleler var” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AKP'den, istifa, eden, Ali, Babacan’a, çağrı:, Bize, katıl,
Yorumlar
Haber Yazılımı