Haber Detayı
28 Haziran 2019 - Cuma 10:53
 
Ali Babacan: Irak'a İlk bomba düştüğünde 8.5 milyar hesapta
AKP içinden kopacak bir ekiple ve 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün desteği ile yeni bir parti kurmaya soyunan Ali Babacan, Irak'ı işgal eden ABD'ye verdiği destekle hatırlanıyor.
GÜNDEM Haberi
Ali Babacan: Irak'a İlk bomba düştüğünde 8.5 milyar  hesapta

2003 yılının Şubat ayının son günlerinde verdiği demeçte ABD'nin Irak işgali için Türkiye'nin destek vermesi gerektiğini savunan Ali Babacan, "Irak'a İlk bomba düştüğünde 8.5 milyar hesaba geçecek" sözleriyle tarihe geçti.

Sabah gazetesinden Okan Müderrisoğlu'na konuşan Ali Babacan, olası Irak Savaşı'nda Türkiye'nin ekonomik kayıplarının karşılanması için verilecek kredinin, 2004 yılına kadar IMF ile karşılıklı görüş birliği içinde kullanılacağını, 2004'ten sonra IMF gözetimine gerek kalmayacağını, bu noktada ABD'ye yeni bir teklif ilettiklerini söylemişti.

ABD'nin Irak işgaline verilecek destek karşılığında gelecek dolarların iç ve dış borç ödemelerinde kullanılacağını söyleyen Babacan, tezkereye destek istediği milletvekillerine AKP Grubu'nda ise "ABD'den yardım alamazsak enflasyon artar, döviz dalgalanır ve ekonomik dengeler bozulur. 1992'de yaşadığımız sorunlar yeniden yaşanabilir. Türkiye'nin uluslararası piyasalarda borçlanması zorlaşır" mesajını vermişti.

 

"IRAK'A İLK BOMBA DÜŞTÜĞÜNDE KASAYA SICAK PARA GİRECEK"

AKP Hükümetinin Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, ABD'nin olası bir operasyonu çerçevesinde Irak'a ilk bomba düştüğünde Türkiye'nin kasasına da sıcak para girişinin olacağını söyledi. Türkiye'nin ABD'nin yanında yer alması gerektiğini savunan Babacan, "Türkiye olası bir savaşa destek verse de vermese de maddi kaybı bir yıl için 21 milyar dolar olarak görünüyor" dedi.

"DÖVİZ FIRLAR, ENFLASYON PATLAR"

Amerika'nın Irak işgaline Türkiye'nin destek vermemesi durumunda ekonomide bir kaos yaşanacağını savunan Babacan, şunları söylemişti:

"Hiperenflasyon çıkar. Döviz fırlar, enflasyon patlar. Piyasalar alt üst olur. 2001 krizinden daha kötü bir durumda oluruz. Ama ABD yardımı alarak istikrarlı bir şekilde mevcut durumu muhafaza ederiz."

8,5 MİLYAR DOLARLIK 'SAVAŞ YARDIMI'

Babacan, ABD'den sağlanacak savaş yardımının, 8.5 milyar dolarlık bölümünün "köprü kredi" olarak tahsis edileceğini ve harekat başlar başlamaz kullanıma hazır hale geleceğini açıkladı.

 

Devlet Bakanı Ali Babacan, Irak Operasyonu'nun ekonomik boyutuna ilişkin olarak ABD'lilerle pazarlık masasına oturdu. Babacan, ABD'nin Türkiye'ye 2 milyar dolar askeri malzeme alımı hibesi vereceğini, bunun dışında 4 milyar dolar nakit hibe önerdiğini belirtti. Babacan, Türkiye'nin isterse hibeyi nakit alabileceğini, ancak bu hibeden vazgeçilecek her 1 milyar dolar için ABD'nin değişik vade ve faizde kredi önerdiğini kaydetti. Buna göre, 1 milyar dolar hibeden vazgeçilmesi halinde ortalama 6 milyar dolar kredi, 7-15 yıl vade ve libor+2 faizle verilecek. Babacan, bu hesapla Türkiye'nin, 20-30 milyar dolar arası uzun vadeli kredi sağlayabileceğine dikkat çekti.

Kredinin 8.5 milyar dolarının Kongre kararı çıkmadan "köprü kredi" olarak alınacağını ifade eden Babacan, "Bush yönetimi, savaş için ek bütçeyi Kongre'ye sunduğunda, 8.5 milyar dolar kredi Türkiye'ye kullandırılacak şekilde hazır tutulacak. Bu tutar daha sonra, nihai paketten mahsup edilecek" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ali, Babacan:, Irak'a, İlk, bomba, düştüğünde, 8.5, milyar, , hesapta,
Yorumlar
Haber Yazılımı