Haber Detayı
13 Eylül 2019 - Cuma 12:13
 
Borçlanma müdürlüğü kuruldu
Zihniyetin adı kondu, artık “borç ödemek için borçlanmanın” müdürlüğü var…
EKONOMİ Haberi
Borçlanma müdürlüğü kuruldu

Siyasi iktidarın bugüne kadar uyguladığı “borca ve borcu ödemek için borçlanmaya” dayalı ekonomi politikasının nihayet adı kondu. Devletin iç ve dış borçlanma işlemlerinin “daha etkin” yürütülmesi, yani “daha rahat borçlanabilmesi” amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde Borçlanma Genel Müdürlüğü kuruldu. Yeni Genel Müdürlüğümüz(!) devlet tahvili, Hazine bonosu ve diğer iç borçlanma senetleri çıkarma, bunların değer ve faizlerini belirleme, ihale, sürekli satış ve diğer yöntemlerle satışını yapma görevlerini yürütecek. 

Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğünün devlet iç borçlanmasını yürütme görevi ile Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğünün bazı görevleri yeni müdürlüğe devredildi. Daha önce Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü, uluslararası mali piyasalarda mevcut finansman araçlarını kullanarak dış borç yükünü hafifletici işleri yürütüyordu. Böylelikle iki farklı genel müdürlüğün devlet tahvili ve hazine bonosu yoluyla iç ve dış borçlanma yapan birimleri de birleştirildi. Bu adım atılırken dünyadaki Debt Capital Markets (DCM) gibi örnekler de dikkate alındı.

 

Buna göre, devlet tahvili, hazine bonosu ve diğer iç borçlanma senetlerini çıkarmak, ihale, sürekli satış ve diğer yöntemlerle satışını yapmak ve yaptırmak, bunların satış miktarlarını, değerlerini ve faizlerini belirlemek, bunlara ilişkin her türlü akit ve diğer işlemleri yürütmek Borçlanma Genel Müdürlüğünün görevleri arasında olacak.

BORÇ ALMAK İÇİN GÖRÜŞMELER YAPACAK

Genel Müdürlük, Türkiye Cumhuriyeti adına uluslararası sermaye piyasalarından tahvil ve benzeri enstrümanlarla borçlu ve garantör sıfatıyla borç almak ve bunlara ilişkin akit ve garanti işlemleri ile her türlü temas ve müzakereleri yürütmek gibi işlemleri gerçekleştirecek.

Devlet borcu kapsamında ortaya çıkan yükümlülüklerin yönetimi amacıyla finansal piyasalarda mevcut finansman ve türev araçlarını kullanmak suretiyle her türlü işlemi yapmak, diğer ilgili bakanlık birimleriyle iş birliği içinde borçlanma ürün politika, ilke ve stratejilerin belirlenmesine ve borçlanma programları hazırlanmasına katkıda bulunmak da yeni birimin görevleri arasında bulunacak. Borçlanma Genel Müdürlüğü, görev alanına giren faaliyetlerle ilgili yatırımcı ve kredi derecelendirme kuruluşlarıyla her türlü ilişkiyi yürütecek.

 

BORÇLANMADA UZMANLAŞACAĞIZ!

Buna göre, devlet tahvili, Hazine bonosu ve diğer iç borçlanma senetlerini çıkarmak, ihale, sürekli satış ve diğer yöntemlerle satışını yapmak ve yaptırmak, bunların satış miktarlarını, değerlerini ve faizlerini belirlemek, bunlara ilişkin her türlü akit ve diğer işlemleri yürütmek Borçlanma Genel Müdürlüğü’nün görevleri arasında olacak. Müdürlük, Türkiye Cumhuriyeti adına uluslararası sermaye piyasalarından tahvil ve benzeri enstrümanlarla “borçlu” ve “garantör” sıfatıyla borç almak ve bunlara ilişkin akit ve garanti işlemleri ile her türlü temas ve müzakereleri yürütmek gibi işlemleri gerçekleştirecek.

2019’DA  BORÇ VE FAİZİNE 225 MİLYAR LİRA!

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2018 yılı sonunda yaptığı açıklama uyarınca, 2019 yılında 118,1 milyar lirası anapara ve 106,7 milyar lirası faiz olmak üzere 224,8 milyar liralık borç ödemesi gerçekleştirilmesi; borç ödemesinin 164,6 milyar lirasının iç borç, 60,2 milyar lirasının da dış borç ödemesi olarak yapılmasının öngörüldüğü bildirilmişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı, son olarak, “iç borçlanma stratejisi” gereğince, Eylül-Kasım döneminde 38,8 milyar lira borç ödemesine karşılık 31,5 milyar lira iç borçlanma yapacağını açıkladı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Borçlanma, müdürlüğü, kuruldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı