Haber Detayı
14 Mart 2020 - Cumartesi 10:50
 
BU CORONOVİRÜS DEĞİL GÜBRE DARBESİ
Çiftçiye koronavirüs değil gübre fiyatları darbe vuracak. Ekim sezonunun başlamasından dolayı çiftçinin bu dönemde en çok kullandığı üre gübresinde büyük bir kriz yaşanıyor.
GÜNDEM Haberi
BU CORONOVİRÜS DEĞİL GÜBRE DARBESİ

Çiftçiye koronavirüs değil gübre fiyatları darbe vuracak. Ekim sezonunun başlamasından dolayı çiftçinin bu dönemde en çok kullandığı üre gübresinde büyük bir kriz yaşanıyor. Son 10 gündür fiyatlar, sürekli artarken, piyasada da yeterli gübre bulunmuyor. Gübre firmaları bayilere satışları durdururken, piyasaya yeterli gübrenin verilmemesi de fiyatların artmasına neden oluyor.

1600 ile 1650 lira arasında satılan üre gübresinin tonu, arka arkaya gelen zamlarla 2 bin liraya kadar çıktı. Gübre fabrikaları, bayilere yeterli gübre vermezken bu da fiyat artışlarının devam edeceğini gösteriyor. Bakanlık kaynakları, “sorun yok” derken, çiftçi artan fiyatlara rağmen tarlasına atacak gübre bulamıyor.

Bakanlık kaynakları, piyasanın takip edildiğini ancak çiftçiyi mağdur edecek bir durumun yaşanmadığını iddia ederken, bayi ve çiftçiler tam aksine, şuanda özellikle üre gübresinde büyük bir kriz yaşandığına dikkat çekiyor. Ocak, Şubat aylarında 1600 ile 1650 lira olan üre gübresinin son günlerde gelen zamlarla tonu 2 bin liraya kadar çıktı. Fiyatların artmasına rağmen çiftçi istediği gübreyi de alamıyor.


GÜBRE FİRMALARI SATIŞLARI DURDURDU

Türkiye’nin önemli gübre firmaları şu anda üre gübre satışını durdururken, bu durum da yeni zam anlamına geliyor. Piyasada aslında yeterli ürün bulunduğu ancak sektörü elinde tutan büyük firmaların bu durumu fırsata çevirmek istediğine dikkat çekilirken, gübre bayileri ile çiftçiler, Tarım ve Orman Bakanlığının acilen bu duruma el atmasını istedi. Gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda fiyatların 3 bin liraya kadar çıkmasından endişe ediliyor. Mart, Nisan ayları üre gübresinin kullanım dönemi olduğu için her dönem belli bir fiyat artışının yaşandığını ancak bu yıl kısa bir sürede fiyatların yüzde 20 ile 25 arasında artmasının normal bir durum olmadığı ifade ediliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BU, CORONOVİRÜS, DEĞİL, GÜBRE, DARBESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı