Haber Detayı
10 Mayıs 2020 - Pazar 17:58
 
Bu nasıl bir aymazlıktır! 9 Mayıs Avrupa günü tüm yurtta kutlandı
Uğruna inancımızı kimliğimizi tarihimizi feda ediyoruz hala alınmıyoruz bu da yetmezmiş gibi 9 Mayıs Avrupa gününü kutluyoruz...
GÜNDEM Haberi
Bu nasıl bir aymazlıktır! 9 Mayıs Avrupa günü tüm yurtta kutlandı

Türkiye AB uğruna kendi inancı ve kimliğinden taviz taviz üstüne verip, bir de AB kapılarında bekletilip aşağılanırken birileri hala bu yalancı sevdadan vazgeçmiş değil.

9 Mayıs Avrupa günü Avrupa Birliği ülkeleri ve aday ülkeler tarafından çeşitli etkinlerle kutlandı. Türkiye’de de 9 Mayıs Avrupa Günü vesilesiyle çok sayıda etkinlik düzenlendi, açıklamalar yapıldı, mesajlar yayınlandı. Daha önce İsrail bayrağı ile Türk bayrağını yan yan getirdiği için tepki çeken Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin 9 Mayıs Avrupa Günü için yayınladığı mesajda "Türkiye ile AB arasında çok daha ortak ve güçlü çalışmaların hayata geçirilmesi gerekiyor" dedi.

 
 

 

“AB PROJELERİNİN HIZLANMASI İÇİN ÇALIŞTIK”

Avrupa Birliği'nin demokrasi, hukuk, engelli, kadın, çocuk hakları üzerine kurulan dünyadaki en önemli birliklerden biri olduğunu belirten Şahin, Parlamentoda yer aldığı ve Bakan olarak görev yaptığı yıllarda AB ile önemli projeler hayata geçirdiklerini söyledi. Şahin, "Büyükşehir belediye başkanı olduktan sonra da çevre ve kültür projelerinde AB Delegasyonu ile çok sıkı çalıştık. Aynı zamanda TBB Başkanı olduğum için diğer belediyelerimiz bünyesinde de AB projelerinin hızlanması için çalıştık" şeklinde bir itirafta geldi.

 
 

 

AB BİLGİ MERKEZLERİ’NDEN 20 İLDE ETKİNLİK

Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Van’la birlikte 20 ilimizde bulunan AB Bilgi Merkezleri de düzenledikleri etkinliklerle 9 Mayıs’ı kutladılar. Düzenlenen, konserler, film gösterimleri, paneller, konferanslar, sergiler ve daha bir çok faaliyetle Avrupa'nın “temel değerlerine dikkat çekilmek” istendi.

 
 

 

BAKANLIK’TAN MEDENİYETLER KOROSU KONSERİ

T.C Dışişleri Bakanlığı himayesinde düzenlenen etkinliklerde de Medeniyet Korusu Antakya’da konser düzenledi. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı, 9 Mayıs Avrupa Günü kapsamında çevrimiçi ortamda "Antakya Medeniyetler Korosu 9 Mayıs Avrupa Günü Konseri" düzenledi. Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Kaymakcı, konserden önce yaptığı konuşmada, 9 Mayıs Avrupa Günü'nde bir barış ve dayanışma projesi olan AB'nin temellerinin atıldığını belirterek, tüm Türk ve Avrupa vatandaşlarının 9 Mayıs Avrupa Günü'nü kutladı. Kaymakcı, Anadolu'nun Avrupa'nın beşiği olduğuna da  söyledi.

 
 

 

ERDOĞAN: AB'YE KATILMAKTA KARARLIYIZ!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Mayıs Avrupa Günü sebebiyle AB Türkiye Delegasyonu'na mektup göndermişti. Erdoğan, mesajında Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne adaylık statüsünün tescil edildiği 1999'dan bu yana 9 Mayıs Avrupa Günü'nün tüm Avrupa halklarıyla birlikte Türkiye'de de kutlandığını belirterek "Ülkemizin tam üyeliği ekonomik, siyasi, güvenlik ve sosyal katkıların yanı sıra Avrupa Birliği'ne daha katılımcı ve kucaklayıcı bir vizyon kazandıracak ve AB'yi küresel bir aktör haline getirecektir. Türkiye olarak, müzakere sürecinde karşılaştığımız tüm zorluklara rağmen stratejik hedef gördüğümüz Avrupa Birliği'ne tam üyeliğe ulaşmakta kararlıyız." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Kaynak: (Milsa) - Milli Gazete Editör:
Etiketler: Bu, nasıl, bir, aymazlıktır!, 9, Mayıs, Avrupa, günü, tüm, yurtta, kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı