Haber Detayı
28 Eylül 2020 - Pazartesi 13:38
 
BÜYÜKORHAN'DA SORUMSUZ BELEDİYE
Saadet Partisi mahalli idarelerden sorumlusu il başkan yardımcısı İbrahim Özacar, Büyükorhan ilçesinde bir takım çalışmalar yaparak belediye başkanının sorumsuzluğunu gözler önüne serdi.
BURSA Haberi
BÜYÜKORHAN'DA SORUMSUZ BELEDİYE

Saadet Partisi mahalli idarelerden sorumlusu il başkan yardımcısı İbrahim Özacar, Büyükorhan ilçesine yaptığı ziyarette önemli tespitler yaptıklarını açıkladı.

İşte özacar'ın yaptığı açıklamalar:

"Büyükorhan Namı diğer orhan’ı Kebir İlçemizi Ziyaret Ettik.

Sadet Partisi Mahalli idareler birim başkanlığımız, şehir medeniyetimizin yeniden inşası için il, ilçe ve bütün mahallelerimizde, sokaklarımızda  yerel konuları birinci ağızda tespit ederek çözüme odaklı  çalışmalara ara vermeden devam ediyor.

Çalışmalarımız İlçe müfettişlerimiz ve ilçe teşkilatlarımızın raporları doğrultusunda öncelikli konular  dikkate alınarak yapılıyor. İlçe başkanlarımızın talimatları doğrultusunda  mahalle teşkilatımız, mahalle kültürümüzün yaşatılmasında büyük pay sahibi olan muhtarlarımızın fikirlerinden istifade ediliyor. Yürütme makamında olmayan muhtarlar, adeta dert dinleme makamına dönüşmüş durumda.

 

DAĞ İLÇELERİNE BAKILMAYAN BAĞ MUAMELESİ…

Büyükorhan namı diğer Orhan-ı Kebir, çeşitli medeniyetlere tanıklık etmiş, yeraltı ve yer üstü kaynak zengini kadim şehir Bursa’mızın müstesna ilçelerimizden birisidir.

 

BÜYÜKORHAN İLÇESİ İLÇE HAKKINI KAYBEDEBİLİR…

İlçenin yer altı ve yer üstü kaynaklarını  üretime dönüştürmeyen siyasi iktidar, insanları adeta ata yurdu topraklarından terk etmeye zorluyor. Büyükorhan ilçesi 53 yıllık ilçe tarihinde en büyük göçünü yıllardır, aralıksız yerelden genele tek başına iktidar olan Akp hükümetleri döneminde yaşadı. 2007 yılında  14 bin 199 nüfusu olan  ilçenin, 2019 yılında 9666 inmiş. Geçen bir yıllık süre dikkate alınırsa ilçe nüfusu hali hazırda 8000 civarına kadar düşmüş.

 

ASFALTLA ÖVÜNEN İKTİDARA YAKIŞMIYOR.

Burunca köyü sakinleri ve mahalle muhtarı sn. Orhan Karaca beyle köyün camisinin çay ocağında mahalle sorunlarını konuştuk.

 

Mahalle sakinleri ve sn. Muhtara bir dokun bin ah işit. AKP'nin en büyük sermayesi asfalt, yol olmuştur. Gel gör ki Burunca köyü muhtarı Orhan Karaca, çalmadık kapı bırakmamış tek isteği stabilize olan mahalesinin yoluna sıcak asfalt yapılması, iktidar partisi  AKP il yöneticileri, ilçe belediye başkanı, Büyükşehir Belediye başkanı ve Milletvekilleri defalarca söz vermelerine rağmen sözler tutulmamış. 2019 yerel seçim öncesi köy girişine oy devşirmek adına yeni sözler verilmiş, muhtar ve köy halkı bir umut yolumuzu yapın oylar sizin demiş. Mahalle halkı sözünde durmuş, seçmenin tümüne yakını köy yollarına asfalt yapılması için AKP'ye oy vermiş. Bursa Büyükşehir Belediyesi seçim arefesinde köy girişine  1.5  km. asfalt yapmış, seçimden sonra tabiri caiz  tası tarağı toplamış gitmiş.

 

Burunca muhtarı sn. Orhan Karaca ve mahalle sakinleri Alinur Aktaş'dan iş, aş istemiyor, iktidarın en çok yapmakla övündüğü asfalt istiyor. Stabilize olan köy yollarına. 

 

BÜYÜKORHAN BELEDİYESİNDE PLAN-PROGRAM HAK GETİRE.

Yıllık bütçesi  8 Milyon lira olan Büyükorhan Belediyesi, İller Bankası’ndan kredi çekerek 7 milyon liraya ilçe girişine aydınlatma sistemi yaptırdı. Faiziyle 300-350 bin liralık fatura ile karşılaşınca, hesapsızca yapılan işin rengi ortaya çıkar.  Kasası boş olan belediye fatura borcu yüzünden elektrikler kesilir. Elektrikler kesilince de sadece 3-4 ay kullanılabilen aydınlatma sistemi ve direklerin önemli kısmı sökülerek depoya kaldırıldı.  Şehir girişindeki direkler  ödenmeyen fatura yüzünden kullanılmadığından çürümeye terk edildi. Bu plansız programsız projede kim rant devşirdi. Ama iktidar partisine mensup olmayan belediyelerin hesapları didik didik araştırılıyorken, AKP'li Büyükorhan belediyesinin  hesapları da ciddi bir şekilde  incelenmelidir.  Bu işten rant devşirenlere hesap sorulmalı, zaman kaybetmeden kamuoyu aydınlatılmalı  sorumlular hesap vermelidir.

Saadet Partisi il ve Büyükorhan teşkilatları futursuzca yapılan bu  işlerin takipçisi olacaktır. "Dağ ilçelerin  aday belirlenmesinde büyük pay sahibi olan Bursa’da faaliyet  gösteren STK'lar sessiz kalmamalıdır.

 

BÜYÜK ORHAN ÇEVRE YOLU.

Allah aşkına akıl bunun neresinde.

Büyükorhan çevre yolu  akıl almaz duyarsızlık projesidir. Bu projeye denilebilecek en hafif söz yazıklar olsun yazıklar olsun.

Yolun adı var kendisi yok, AKP Belediyeciliğinden söz edenlere sormak gerekmez mi AKP, bunun neresinde? Edindiğimiz bilgilere göre, Büyükorhan çevre yolu tıpkı aydınlatma sistemi gibi, iller bankasından borçlanarak hazırlanmış bir projedir.  Çevre yolunun yüzde onluk bölümü bile yapılmadan projenin yüzde doksanı yapılmış olarak teslim alınmıştır. Akla ziyan bu yol projesinde yolunu bulanlar kimlerdir, derhal araştırılmalıdır. Tüyü bitmemişlerin hesabı zaman kaybetmeden sorulmalıdır.

 

AKP’li Büyükorhan belediyesi adeta kapalı kutu Belediye.  Meclis üyeleri dağılımı CHP ve İYİ  parti birer meclis üyeleri ile temsil ediliyor. Diğer Meclis üyelerinin tümü Cumhur ittifakı AKP ve MHP üyelerinden oluşmakta. Belediye meclis toplantıları dostlar alışverişte görsün türünde yapılıyor, kamuoyu sağlıklı bilgilendirilmiyor. Hali hazırda belediye  başkanı olan sn. Ahmet Korkmaz, AKP Büyükorhan belediye meclis üyeliği, AKP ilçe başkanlığı görevlerinde bulunmuş. Yapılan bütün çalışmalarda kendi deyimiyle başkanın arkasında yer almıştır. Sn. başkanın sorumluluğu kendisinden önceki, aynı zamanda kendi partisine mensup belediye başkanlarına  bağlaması kabul edilemez dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BÜYÜKORHAN'DA, SORUMSUZ, BELEDİYE,
Yorumlar
Haber Yazılımı