Haber Detayı
15 Temmuz 2020 - Çarşamba 17:48
 
DİYANET: AYASOFYA'DAKİ RESİMLER NAMAZA ENGEL DEĞİL
Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din Yüksek İşleri Kurulu, Ayasofya’nın namaz saatleri dışında ziyarete açık olmasının önünde engel olmadığını ifade etti
GÜNDEM Haberi
DİYANET: AYASOFYA'DAKİ RESİMLER NAMAZA ENGEL DEĞİL

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din Yüksek İşleri Kurulu, camiye çevrilen Ayasofya’daki resimler hakkında açıklama yaptı. Açıklamada "resimlerin namaza engel olmadığı" ifade edildi ancak namaz vakitlerinde perdeleme ve karartılma yönteminin kullanılması tavsiye edildi. Ayrıca caminin ibadet vakitleri dışında ziyarete açık tutulmasının önünde engel olmadığını da ifade edildi.

Din Yüksek İşleri Kurulu'nun açıklamasında özetle şöyle denildi:

 

Ayasofya Camii’nde bulunan resimler, namazların sıhhatine engel değildir. Müslümanların namazlarını huşû içerisinde eda etmeleri için uygun yöntemler kullanılmak suretiyle namaz vakitlerinde söz konusu resimler perdelenmeli veya karartılmalıdır.
İnsanlığın kültürel birikimi ve tarihsel mirası açısından büyük bir değeri haiz bulunan Ayasofya Camii’nin ibadet vakitleri dışında ziyarete açık tutulmasında dini açıdan herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Ziyaretçilerin cami adabına riayet etmeleri ve mabedin mehabetine uygun davranmaları konusunda gerekli tedbirler alınması gerektiği" de ifade edildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: DİYANET:, AYASOFYA'DAKİ, RESİMLER, NAMAZA, ENGEL, DEĞİL,
Yorumlar
Haber Yazılımı