Haber Detayı
28 Haziran 2019 - Cuma 10:57
 
Elektrik fiyatlarına zam... Doğalgaza da
EPDK'nın bugün yaptığı toplantı neticesinde elektrik fiyatlarına zam kararı aldı. Elektriğe yüzde 14.98 zam gelirken doğalgaza da "çift haneli" zam yolu gözüktü.
EKONOMİ Haberi
Elektrik fiyatlarına zam... Doğalgaza da

Türkiye, ekonomideki hayat pahalılığı, geçim sıkıntısı, artan maliyetler gibi ciddi konu sıkıntılara rağmen, 2019 yılının ilk çeyreğini 31 Mart yerel seçimleri gündemiyle geçirmişti. 23 Haziran’a kadar olan süreçte de İstanbul seçimleri bütün gündemi esir aldı. 23 Haziran seçimi sonrası ekonomiye öngürülen zamlar gelmeye başladı.  Böylelikle çay ve şekerden sonra elektriğe de zam geldi. EPDK'nın bugün yaptığı toplantı neticesinde elektrik fiyatlarına zam kararı aldı. Elektriğe yüzde 14.98 zam gelirken doğalgaza da "çift haneli" zam yolu gözüktü.

 

1 TEMMUZ'DA ELEKTRİK FİYATLARINA YÜZDE 14.98 ZAM

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, bugün milyonlarca aboneyi ilgilendiren önemli bir karar aldı. Kurul, elektrik fiyatlarının yüzde 14.98 artırılmasına karar verdi.

Enerji sektörünün artan maliyetleri elektriğe zam olarak yansıdı. Başta Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) olmak üzere kamu ve özel sektör üretim şirketlerinin maliyet artışlarıyla ilgili talepleri bugün Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nda masaya yatırıldı.

 

Kurul, elektrikte biriken maliyetlerin bir kısmının tüketiciye yansıtılmasına karar verdi. Buna göre, 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere elektrik fiyatları konut, ticarethane ve sanayide ortalama yüzde 14.98 oranında artırıldı.

 

DOĞALGAZA DA ZAM GÖRÜNDÜ; ÇAY VE ŞEKERE DE ZAM GELMİŞTİ

Doğalgaz fiyatlarını da BOTAŞ belirliyor. BOTAŞ'ın da 30 Haziran'a kadar 1 Temmuz'dan geçerli yeni tarifeleri belirlemesi gerekiyor. Şirketin doğalgaza, elektriğe yakında bir oranda "çift haneli" zam yapma olasılığı güçlendi.

Bu hafta içinde çaya yüzde 15, şekere ise yüzde 16 zam gelirken; mazot da 22 kuruş zamlanmıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Elektrik, fiyatlarına, zam..., Doğalgaza, da, ,
Yorumlar
bitiş -->
Haber Yazılımı