Haber Detayı
12 Eylül 2019 - Perşembe 12:00
 
Endonezya eski devlet başkanı Baharuddin Yusuf Habibi vefat etti
Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın Almanya’da öğrencilik yıllarından dostu olan Endonezya eski Devlet Başkanı Prof. Dr. Baharuddin Yusuf Habibİ, Hakk’ın rahmetine kavuştu.
GÜNDEM Haberi
Endonezya eski devlet başkanı Baharuddin Yusuf Habibi vefat etti

Milli Görüş Hareketi’nin lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın, Almanya’da öğrencilik yaptığı yıllardan dostu olan Endonezya eski Devlet Başkanı Prof. Dr. Baharuddin Yusuf Habibİ vefat etti. Habibİ’nin vefatı dolayısıyla, Saadet Partisi YİK Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) Genel Başkanı Recai Kutan tarafından taziye mesajları yayınlandı.

ÜMMETİN BAŞI SAĞ OLSUN

Endonezya Eski Devlet Başkanı Habibi’nin vefatı üzerine bir açıklama yapan Saadet Partisi YİK Başkanı Oğuzhan Asiltürk, “Kendisi 54. Hükümetin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan hocamızın yakın dostuydu” hatırlatmasında bulundu. Yusuf Habibi’nin ülkesinin, ümmetin ve insanlığın huzuru, barışı için çalışan büyük bir mücadele adamı olduğunu belirten Asiltürk, “Dostumuz Habibi D-8’in kuruluşunda özverili bir gayret sarfeden, İslam dünyasının sanayi ve teknolojide kalkınması için  de ülkesinde önemli çalışmalar yapan çok önemli bir devlat adamıydı. Ümmetin başı sağ olsun, mekanı cennet olsun” dedi.

 

ÇOK CİDDİ ÇALIŞMALARA İMZA ATTI

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, yayınladığı mesajında, “Erbakan Hocamızın öğrencilik yıllarından dostu olan, D-8’in kurulmasında büyük emekler ortaya koyan, İslam dünyasının bilim ve teknikte kalkınması için çok ciddi çalışmaların içerisinde bulunan Endonezya eski Devlet Başkanı Prof. Dr. Baharuddin Yusuf Habibe’nin vefatını büyük bir teessürle öğrenmiş bulunmaktayım. Merhum’a Allah’tan rahmet, ailesine ve kardeş Endonezya halkına başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

UÇAK SANAYİİ KONUSUNDA ENDER İSİMLERDENDİ

ESAM Genel Başkanı Recai Kutan ise Habibİ’nin Erbakan Hoca ile Almanya’da ilk bulunduğu dönemlerde yakın arkadaşlık yaptığını hatırlattığı mesajında, “Uçak sanayii konusunda enden isimlerden biriydi. D-8 projesi çalışmalarında Endonezya’ya gittiğimizde bizi yeni kurulacak sanayi tesislerinin çalışmasının yapıldığı bir adaya götürdüler. ABD’nin en meşhur uçak firmasının çok sayıda parçası Endonezya’da imal ediliyordu” dedi.

YÜZDE YÜZ YERLİ UÇAK ÜRETTİ

Mesajında merhum Habibİ’nin çalışmalarına da yer veren Kutan, şunları kaydetti: “Kendisi İslam ümmeti için yüzde yüz yerli uçak yapmak üzere bir proje hazırladı ve bunun prototipini imal edildi. Böyle bir uçağın milletler arası kabul görmesi ve uçuş yapabilmesi için bunun belirli bir saat uçuş yapma şartı aranıyordu. Bu uçağın prototipi uçuşlara başladı. O dönemde bundan rahatsız olan başta ABD ve şer güçler Endonezya ekonomisine müdahale ettiler. Ülkenin ekonomisi bir darboğaza girince IMF ile anlaşma yapmaya mecbur kaldı. IMF’nin adamları gelince uçak çalışmalarını durduracaksınız dediler ve uçak çalışmaları durdu. Böyle önemli bir isimdi.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Endonezya, eski, devlet, başkanı, Baharuddin, Yusuf, Habibi, vefat, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı