Haber Detayı
10 Temmuz 2019 - Çarşamba 11:09
 
Erdoğan'dan Babacan'a: Parti mi kuracaksınız
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, parti kurma hazırlığında olan Ali Babacan ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Ayrıca konuşmasından Gül ve Davutoğlu'na sitem etti.
GÜNDEM Haberi
Erdoğan'dan Babacan'a: Parti mi kuracaksınız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, parti kurma hazırlığı içinde olduğu belirtilen Ali Babacan'la yaptığı görüşmeyle ilgili ilk kez konuştu.

Babacan'ın kendisine partiye karşı aidiyet duygularını kaybettiği gerekçesiyle istifa edeceğini söylediğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ali Babacan'a "Parti mi kuracaksınız" sorusunu yönelttiğini, Babacan'ın da "Şu anda düşünmüyoruz ama bir platform olarak çalışıyoruz" yanıtını verdiğini söyledi.

Ali Babacan'ın istifasına dair açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Dedim ki Bak Ali Bey, eğer senin bu kabineye katkı verme noktasında yaptığınız çalışmalar varsa, vereceğiz bilgiler varsa biz bunlardan istifade ederiz. Malum ben sana partide danışmanlık teklif ettim, kabul etmedin. Daha ileri gidiyorum; Özbekistan Başkanı benden orada devletin yapılanmasında eleman istedi. Ali Bey'i teklif ettim. Kendisine de söyledim. Maalesef oraya da evet demedi.
Ben Ali Bey'in kendisine de söyledim; 'yolunuz yolunuzdur eyvallah ama şunu unutmayın ki bu ümmeti parçalamaya hakkınız yok. Siz bunu yapıyorsunuz. Bunun parçalanmasıyla da bir yere gidemeyeceksiniz' dedim. Şunu da söyledim, 'Fazla da geç kalmayın' dedim. Bizim dava arkadaşlığımızda bir şey var. Dava terk edilmez. Burada sonuna kadar hizmet söz konusudur."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GÜL VE DAVUTOĞLU'NA SİTEM ETTİ!

Cumhurbaşkanı Erdoğan isim vermeden eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu da eleştirdi.

 

Konuya dair açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadelere yer verdi:

"Başbakanlık koltuğuna gelip oturan arkadaşlarımızın nereden nereye nasıl geldikleri malum. Cumhurbaşkanlığı makamına gelip oturanların nereden nereye nasıl geldikleri malum. Bütün bunlarla beraber, yola çıkarken her şey iyi, güzel ama cumhurbaşkanlığı makamından ayrıldıktan sonra mensubu olduğu partisine üye dahi olmamıştır."

Ayrıca gazetecilerin 'Babacan, Davutoğlu ve Gül'e kırgınlığınız var mı?' sorusuna, "Bunlara kırgınlık olmayacak da kime olacak" yanıtını veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu isimlerin Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve yerel seçimlerde de destek vermediklerini hatırlattı.

Merkez Bankası Başkanı'nın görevden alınmasıyla ilgili de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Orayı tamamen revize edemezsek ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabiliriz" dedi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sayın Merkez Bankası Başkanı'nın kendine has birçok tasarrufu olmuştur ve bu tasarruflar neticesinde de maalesef ağır bedeller ödendi. Bu artık bir yere kadar katlanılabilirdi, çekilmez oldu. En önemlisi piyasalara güven vermedi. Piyasalarla iletişimi iyi değildi. Hazine ve maliye bakanım olmak üzere arkadaşlarımızla değerlendirmemizi yaptık ve burada bir değişikliğe gitmenin faydalı olacağına inandık" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erdoğan'dan, Babacan'a:, Parti, mi, kuracaksınız,
Yorumlar
Haber Yazılımı