Haber Detayı
05 Temmuz 2019 - Cuma 17:40
 
Erdoğan'dan Babacan ve Davutoğlu'na sert sözler: "Boş çuval gibi..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni parti kuracakları iddia edilen Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu için sert sözlerle yüklenerek "boş çuval gibi devrilecektir" dedi.
GÜNDEM Haberi
Erdoğan'dan Babacan ve Davutoğlu'na sert sözler:

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, eski çalışma arkadaşları olan Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun kuracağı yeni parti iddiaları hakkında sert sözlerle yüklendi. Habertürk'ten Saliha Çolak'ın Erdoğan'ın dün AKP'li vekillerle yaptığı toplantıdan edindiği kulis bilgilerine göre toplantıda Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu ile ilgili "AKP'nin gölgesini kendi gölgesi sananlar içi boş çuval gibi devrilecektir." dediğini aktardı.

Yeni parti kurma hazırlığı içinde olan Ali Babacan ile daha önce görüşen ve partide kalmalarını isteyen, parti kuranların daha önce başarılı olamadıklarını vurgulayan Erdoğan'ın bu kez yeni parti yoluna çıkanlara sert sözlerle yüklendi. Toplantıda Yunus Emre’nin "İlla edep" dizelerini kullanan Erdoğan şunları kaydetti:

"AKP istikamet partisidir. Bu, halkın ve hakkın istikametidir. Biz bu istikamette devam ediyoruz. Bu istikameti şaşıranlar oldu. Rüyalara dalanlar, mühendislik hesaplarıyla konum bulmaya çalışanlar, AKP'nin gölgesini kendi gölgesi sananlar içi boş çuval gibi devrilecektir. Onların ne peşinde olduğu değil, bizim ne iş yaptığımız önemli. Yunus Emre’nin dizelerinde dediği gibi… Girdim ilim meclisine, eyledim kıldım talep, dediler ilim geride, illa edep illa edep."

 

 

DAVUTOĞLU: YENİ BİR SİYASET ANLAYIŞINA İHTİYAÇ VAR

Eski Başbakan ve AKP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, hafta sonu katıldığı Elazığ Gönül Dostları Buluşması'nda partisine yönelik eleştirilerini sürdürmüş ve "Yeni bir siyaset anlayışına ihtiyaç var" diyerek şöyle konuşmuştu:

"Vicdan odaklı siyasetten uzaklaşıldı. İstanbul seçimindeki farkın nedeni de budur. Bir seçimde bekadan bahsedip, İmralı'yla temasa geçmek milletin vicdanından kopuştur. Liyakate önem verilmiyorsa bu vicdandan kopuştur. 1 oyla seçim kazanılır söyleminden vazgeçiliyor ise bu vicdandan kopuştur.

 

"ADALET TERAZİSİ ÖLÇÜLMEZ"

İkincisi adalettir. Adalet terazisi ölçer. Adalet terazisi ölçülmez. Bize adalet duygumuzu zayıflatanlara karşı ortak hareket etmek gerekir. Bu ülkede FETÖ'den memur akrabalarını tutukluyor ve kardeşi FETÖ'den tutuklu olanlar devletin en üst mertebesini getiriliyor ise adalet duygusu zayıflar.

 

"HALK EKONOMİ KRİZ İÇİNDE"

Bir diğeri de ekonomi. Ekonomi ekip işidir. 2008'de ekonomiyi bilen bir ekip vardı. Bu neden o kriz "teğet" geçti. Vizyon vardı, strateji vardı. Faiz bugün nerelerde? Ekonomiye çözmek isterseniz önce halka güven vereceksiniz. İsrafa yol açmayacaksınız, şeffaf olacaksınız; ekonomiyi üstlenen kişilerin herkesle konuşan, açık bir anlayışla davranması lazım. Şeffaf olacaksınız. Bugün koyduğunuz kuralı, yarın değiştirmeyeceksiniz. Yukarıdan bakan bir anlayışla bu ekonomik krizin içinden çıkamayız. Halk ekonomik kriz içinde. Biz bu dönemde susmayız.

 

 

"DEVLET İŞLERİYLE AİLE YAPISI AYRILMALIDIR"

Bir diğeri de yönetim sistemi. Devlet mimarisi kişilere göre inşa edilmez. Maalesef tüm uyarılarımıza rağmen çarpık bir sisteme geçildi. Erdoğan'a yazılı bir metin verdim. Bunu yapmayalım diye. Cumhurbaşkanına düşüncelerimi 5 kez ilettim; bizim hesabımız doğru olanı söylemek. Neyi yanlış görüyorsam söyleyeceğim. Bizim hesabımız bir şekilde kendimizi ortaya koymak değil, doğru olanı söylemek. Sade bir vatandaş olarak size söz veriyorum neyi yanlış görüyorsam söyleyeceğim. Cumhurbaşkanlığı makamı ile genel başkanlık makamının değişmesi AKP'nin kurumsallaşmasına zarar vermiştir. Devlet işleriyle aile yapısı kesinlikle ayrılmalıdır. Birinci dereceden akraba olmamalıdır."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erdoğan'dan, Babacan, ve, Davutoğlu'na, sert, sözler:, "Boş, çuval, gibi...",
Yorumlar
Haber Yazılımı