Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 18:11
 
Erdoğan'la Davutoğlu arasında telefon görüşmesi: Parti kuruyormuşsun
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiği ortaya çıktı. Görüşmede Erdoğan'ın "Konuşmalar yapıyormuşsun, parti kuruyormuşsun..." dediği belirtildi.
GÜNDEM Haberi
Erdoğan'la Davutoğlu arasında telefon görüşmesi: Parti kuruyormuşsun

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eski Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında geçen telefon görüşmesini köşesinden aktardı.

Selvi, "Babacan’ın istifası, Erdoğan ile Davutoğlu’nun görüşmesi" başlığıyla yayımlanan yazısından, Erdoğan'ın Ahmet Davutoğlu'na, Konuşmalar yapıyormuşsun. Parti kuruyormuşsun” diye sorduğunu Davutoğlu'nun da, “Bunlar sizin için sürpriz değil. Zaten görüşlerimi size sunmuştum. Benim bir irade beyanım olmadı." şeklinde karşılık verdiğini aktardı.

Selvi'nin yazısının ilgili bölümünde Erdoğan - Davutoğlu arasından geçtiği ileri sürülen konuşma şöyle; 

 

"Ali Babacan, AK Parti ile köprüleri atıp yeni parti kurma çalışmalarını hızlandırırken, ayrı bir parti kurma çalışması yürüten Ahmet Davutoğlu’nun ne yapacağı merak ediliyor. Davutoğlu ile Erdoğan arasında Ramazan Bayramı’nda bir telefon görüşmesi gerçekleşiyor. “Hah tamam. Babacan olmadı ama Davutoğlu geliyor” diye düşünmeyin. Konuşma kısa sürede İstanbul seçimlerine ve yeni parti kurma konusuna kayıyor. Erdoğan, Davutoğlu’ndan tekrarlanan İstanbul seçimlerinde İstanbul’da çalışmasını istiyor. Davutoğlu, “Konya’dayım” karşılığını veriyor. Erdoğan tekrar İstanbul’a gelerek seçim kampanyasına destek vermesini isteyince Davutoğlu, “Bu tür kararları benimle istişare etmiyorsunuz” diyor. Cumhurbaşkanı bunun üzerine “Biz ilgili kurullarda konuştuk, istişare ettik” karşılığını veriyor. Davutoğlu, “İstişare edilenler zaten İstanbul’da çalışıyor” demekle yetiniyor.
Davutoğlu, 22 Nisan tarihinde 14 maddeden oluşan bir açıklama yapmıştı. Ayrıca ramazanda Diyarbakır’da bir iftar organizasyonuna katılıp konuşmuştu. Erdoğan bunları ima ederek “Konuşmalar yapıyormuşsun” diyor. Davutoğlu, “Bunlar sizin için sürpriz değil. Zaten görüşlerimi size sunmuştum” diye karşılık veriyor. Parti sorusu bu diyaloğun üzerine geliyor. Erdoğan “Parti kuruyormuşsun” diye soruyor. Davutoğlu, “Benim bir irade beyanım olmadı” diyor. Görüşme, Davutoğlu’nun “Ben sizi bayram için aramıştım. Bayramınız mübarek olsun” sözüne Erdoğan’ın “Bayramın mübarek olsun” yanıtı ile bitiyor. Her halinden sıcak bir görüşme olmadığı belli."
Kaynak: Editör:
Etiketler: Erdoğan'la, Davutoğlu, arasında, telefon, görüşmesi:, Parti, kuruyormuşsun,
Yorumlar
Haber Yazılımı