Haber Detayı
22 Temmuz 2019 - Pazartesi 17:43
 
Gelir düzeyi adaletsizliğinde Avrupa ikincisiyiz: Gümüş madalya...
Avrupa İstatistik Kurumu Eurostat verilerine göre Türkiye gelir düzeyi adaletsizliğinde Avrupa'da ikinci sırada olduğu açıklandı.
EKONOMİ Haberi
Gelir düzeyi adaletsizliğinde Avrupa ikincisiyiz: Gümüş madalya...

vrupa İstatistik Ofisi ya da kısaca Eurostat, Türkiye'deki gelir düzeyi adaletsizliğiyle ilgili önemli bir verileri kamuoyuna duyurdu.

Avrupa'da Sırbistan'dan sonran en büyük gelir düzeyi adaletsizliğinin Türkiye'de olduğunu açıklayan Eurostat göre Türkiye’de en zengin yüzde 20’lik kesim ile en yoksul yüzde 20’lik kesim arasındaki gelir payı makası gittikçe açıldığı belirtildi.

Yaşanan sorunu işsizlik, gelir düzeyindeki adaletsizlikler ve enflasyonun çift haneli olması daha da derinleştirdiği bildirildi.

GELİR DÜZEYİ ADALETSİZLİĞİNDEKİ ORANSAL DURUM NEDİR?

Toplumun en zengin yüzde 20’lik kesiminin geliri ile en yoksul yüzde 20’lik kesiminin gelirine oranı karşılaştırılarak P80/P20 şeklindeki değerlendirmeye göre hesaplanıyor.

Farkın fazla olması gelir dağılımı eşitsizliğinin yüksek olması anlamına gelirken farkın düşük olması ise gelir düzeyi adaletsizliğinin düşük olduğu anlamına geliyor.

 

P80/P20 hesaplama oranı değerlendirmesine göre 28 AB ülkesinin ortalaması 5,1 olarak ölçüldü.

Öte yandan Eurostat'a göre gelir düzeyi adaletsizliğinde Sırbistan 9,4 ile zirvede yer alırken Türkiye 8,7'lik oranla ikinci sırada yer aldı. Türkiye’yi 8,2 puan ile Bulgaristan takip etti.

Ayrıca Eurostat'a göre gelir dağılımı eşitsizliğinin en az olduğu ülkeler ise Slovenya (3,4), Çekya (3,4) ve Slovakya (3,5) olarak belirlendi.

Öte yandan, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye’de P80/P20 oranını 2017 yılı için 7,5 olarak açıklamıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gelir, düzeyi, adaletsizliğinde, Avrupa, ikincisiyiz:, Gümüş, madalya...,
Yorumlar
Haber Yazılımı