Haber Detayı
10 Haziran 2019 - Pazartesi 14:21
 
Hakan Albayrak'tan İmamoğlu yazısı: Böyle vatan hainliği mi olur?
23 Haziran seçimlerine ilişkin bir yazı kaleme alan Hakan Albayrak, "İmamoğlu ile baş etmenin yolu bu değil. Bu yol hiç mi hiç yol değil" dedi.
GÜNDEM Haberi
Hakan Albayrak'tan İmamoğlu yazısı: Böyle vatan hainliği mi olur?

Karar gazetesi yazarı Hakan Albayrak, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'na ilişkin bir yazı kaleme aldı.

Yunan medyasının “İstanbul’u Yunan kazandı” şeklinde manşet atmadığını ve söz konusu iddianın çürütüldüğünü vurgulayan Albayrak, Beylikdüzü'ndeki “Makarios heykeli”ne dair de dikkat çeken sözler sarf etti.

Albayrak konuya dair şu ifadeleri kullandı:

 

Efsanenin ardındaki gerçek: İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanı iken, heykeltıraş Azmi Sekban’a bir Kıbrıs Anıtı yaptırdı. Bir heykel, iki rölyef (kabartma resim diyelim) ve bir şiirden oluşuyor bu anıt. Heykel, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Rauf Denktaş’ın heykeli. Rölyeflerden birinde Kıbrıs’a bayrak diken askerlerimiz, öbür rölyefte ise Kıbrıs Cumhuriyeti’nin çerçevesinin çizildiği, Türklerin bu cumhuriyetteki haklarının sıralandığı ve Türkiye’ye -tıpkı İngiltere ve Yunanistan gibi- belli şartlarda Kıbrıs’a müdahale imkânının tanındığı 19 Şubat 1959 Londra Antlaşması’nın imza töreni resmedilmiş. O imza töreniyle ilgili rölyefte Türk tarafını temsil eden Fazıl Küçük gibi Rum tarafını temsil eden Makarios da yer alıyor haliyle.

Çok mu lazımdı Makarios’lu bir rölyef? Bence hiç lazım değildi, heykeltraş Azmi Sekman Makarios'suz bir kompozisyonu tercih etseydi daha münasip olurdu; ama bu ayrıntıdan Rum Pontus komplosu çıkarmaya kalkışmak ne akla sığar ne insafa.

 

Adam oraya devasa bir Denktaş heykeli dikmiş… Adam orada Kıbrıs şehitlerine ve gazilerine, onların Kıbrıs’ta yükselttiği ay yıldızlı al bayrağa saygıyı ifade etmiş… Adam Kıbrıs Barış Harekâtı’nın hukuki zeminini hatırlatmış orada… Üstelik, Mustafa Kayabek’in Kıbrıs Türkleri için yazdığı ve Denktaş’a ithaf ettiği “Benim İki Bayrağım Var” şiirini de koymuş oraya adam; “Benim iki bayrağım var / Biri ana birisi kız / Benim iki bayrağım var / İkisinin de bağrında / Namusumdur ayla yıldız” diye haykırmış... İmamoğlu da bunları beğenmiş, sahiplenmiş... Böyle vatan hainliği mi olur?

 

Karar yazarı Hakan Albayrak konuya ilişkin yazısında "Bir kaşık suda koparılan fırtınanın şiddetine bakar mısınız?" derken yaşananları "tek kelime ile hezeyan" şeklinde nitelendirdi. 23 Haziran'da gerçekleştirilecek seçimlere ilişkin İmamoğlu ile mücadele etmenin yolunun bu olmaması gerektiğini söyleyen Albayrak, "Tek kelimeyle hezeyan. Muhataplarını değil sahiplerini küçülten hezeyan. İmamoğlu ile baş etmenin yolu bu değil. Bu yol hiç mi hiç yol değil" dedi.

 

Hakan Albayrak yazısını şu ifadeler ile sonlandırdı:

 

23 Haziran seçiminde kime yarayacağı / yaramayacağı konusu bir yana; milli birlik ve beraberlik şiarına mugayir, fevkalade çirkin ve fevkalade tehlikeli bir oyun bu. İlgili trollerin ve trol meşrepli bazı siyasetçilerin dikkatine!
Kaynak: Editör:
Etiketler: Hakan, Albayrak'tan, İmamoğlu, yazısı:, Böyle, vatan, hainliği, mi, olur?,
Yorumlar
Haber Yazılımı