Haber Detayı
05 Ocak 2018 - Cuma 10:13
 
İtalyaʹda özerklik referandumu yapıldı
DÜNYA Haberi
İtalyaʹda özerklik referandumu yapıldı

Ülkede gayrisafi yurtiçi hasılanın yaklaşık yüzde 30ʹunu karşılayan Lombardiya ve Veneto bölgelerinde, vergi yönetimi de başta olmak üzere öz kaynakların kullanımında etkin söz sahibi olmayı öngören özerkliğin, merkezi hükümetten talep edilip edilmemesine yönelik istişare referandumuna gidildi.

Lombardiya bölgesinde 7,9 milyon, Venetoʹda ise 4 milyon kişiyi yakından ilgilendiren ve yerel saatle 07.00ʹde (TSİ 08.00) başlayan referandumda, oy verme işlemi 23.00ʹte (TSİ 00.00) tamamlandı.

İtalyan haber ajansı ANSAʹnın haberine göre, referandumun geçerli sayılabilmesi için yüzde 50+1ʹlik katılım oranı şartı aranan Veneto bölgesinde yüzde 59,7 olduğu belirtildi.

Oylamada herhangi bir katılım oranı şartının aranmadığı Lombardiya’ʹda ise Bölgesel Yönetim Başkanı Roberto Maroni, katılım oranının yüzde 40ʹın üzerinde olduğunu açıkladı.

Maroni, referandumun ardından düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, ellerine geçen resmi olmayan ilk sonuçlara göre, geniş kapsamlı özerkliğe ˮEvetˮ diyenlerin oranının yüzde 95, ˮHayırˮ diyenlerin oranının yüzde 3 olduğunu bildirdi.

Bu oylamayla İtalyaʹda ilk kez denedikleri elektronik oylama sisteminin de başarıyla denendiğini aktaran Maroni, ˮBiz bu sistemin başarıyla ve güvenle çalıştığını ve bunun İtalyaʹnın geleceğinde olabileceğini deneyimledik.ˮ dedi.

Roberto Maroni, elektronik oylama sistemlerine internet korsanlarından herhangi bir saldırı olmadığını da sözlerine ekledi.

Resmi olmayan ilk sonuçlara göre oy kullananların yüzde 98ʹinin ˮEvetˮ oyu verdiği Veneto Bölgesiʹnin Bölgesel Yönetim Başkanı Luca Zaia da ˮBu referandumun, Venetoluların özerklikten yana olduğunu gösterdiğini düşünüyorum.ˮ diye konuştu.

Zaia, merkezi yönetimle müzakere etmek istedikleri 23 konu olduğunu ve vergilerin 10ʹda 9ʹunun bölgelerinde kalmasını istediklerini söyledi.

HÜKÜMETTEN ˮMÜZAKERELERE HAZIRIZˮ MESAJI

Referanduma yönelik hükümetten ilk yorum ise Bölgesel İşler Bakanlığı Müsteşarı Gian Claudio Bressaʹdan geldi. Bressa, hükümetin söz konusu bölgelerle, geniş özerkliğin tanımını yapacak müzakereler için hazır olduğunu açıkladı.

Hukuki bağlayıcılığı bulunmayan ve danışma amacıyla yapılan referandumda çıkacak sonucun, Lombardiya ve Venetoʹnun, Romaʹdaki merkezi yönetimle daha geniş özerklik müzakerelerini başlatacak süreceği hızlandıracağı ifade edildi.

Basında çıkan yorumlarda, referandumdan çıkan ˮEvetˮ sonucunun bölgesel yönetim başkanları Maroni ve Zaiaʹnın, Romaʹdaki merkezi hükümetle yapacağı müzakerelerde ellerini güçlendireceği belirtildi.

İtalyan anayasasının öngördüğü esaslara göre yapılan istişare referandumunu hükümetle yapılacak müzakereler izleyecek. Müzakerelerin sonucunda söz konusu bölgelere geniş haklar içeren özerkliğin tanımlandığı yasa tasarısı hazırlanması ve bunun parlamentodan geçmesi gerekiyor. Anayasanın 116. maddesine göre, herhangi bir bölgeye özerklik verilmesinde parlamentonun onayını şart koşuyor.

Ülkenin halihazırda 20 idari bölgesinden 5ʹinin (Friuli Venezia Giulia, Sardinya, Sicilya, Trentino-Alto Adige ve Valle dʹAosta) geniş özerklik yetkileri bulunuyor.
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: İtalyaʹda, özerklik, referandumu, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı