Haber Detayı
05 Ocak 2018 - Cuma 10:13
 
Katalonya özerk yönetimi hükümeti feshedildi
DÜNYA Haberi
Katalonya özerk yönetimi hükümeti feshedildi

İspanyol hükümeti, Katalonya özerk yönetimi hükümetini feshederek, en fazla 6 ay içerisinde erken yerel seçime gidilmesi kararını aldı ve bu kararı oylanması için senatoya gönderdi.

Bakanlar Kuruluʹnun üç saat süren olağanüstü toplantısından sonra basına açıklama yapan Başbakan Mariano Rajoy, ˮKatalonyaʹnın özerklik haklarını ya da yerel parlamentolarını askıya almıyoruz. Sadece kişilere yönelik tedbirler alıyoruz.ˮ dedi.

İspanya tarihinde ilk defa uygulanacak Anayasanın 155. maddesi gereğince merkezi hükümetin aldığı kararların oylanmak üzere Senatoʹya gönderildiğini belirten Rajoy, Katalonya hükümet üyelerinin görevden alınmasından sonra buradaki yetkililerin geçici olarak İspanyol hükümetinin belirleyeceği kurumlara bağlı olarak çalışacağını söyledi.

ˮ155. maddeyi uygulamak hiçbir zaman bizim arzumuz ve amacımız olmadıˮ diyen Rajoy, bu kararların, Katalonyaʹda yasallığa geri dönmek, normalliği ve birlikte yaşamı tekrar sağlamak, ekonomiyi düzeltmek ve normal bir şekilde seçime gidilmesini sağlamak amacıyla alındığını ifade etti.

Başbakan Rajoy, Katalonyaʹdaki erken yerel seçimlerin belirlenen 6 aydan çok daha önce yapılmasını umut ettiğini vurguladı.

Katalonya yerel yönetiminin bu zamana kadar yürüttüğü bağımsızlık girişimleriyle ˮtek taraflı, yasaya karşı ve çatışma arayan bir tavır sergilediğiniˮ dile getiren Rajoy, ayrıca Katalonyaʹnın bağımsız olması halinde otomatik olarak hemen Avrupa Birliği ve Dünya Ticaret Örgütünden çıkarılacağı ve bölgenin ekonomik anlamda hemen yüzde 25 oranında fakirleşeceğini de savundu.

DEVLETE KARŞI AYAKLANMA DAVASI İspanya hükümetinin aldığı 155. maddeyle bağlantılı kararının yürürlüğe girmesi için Senatoda oylama yapılması gerekiyor. Senatoʹdaki oylamanın 27 Ekim Cuma günü gerçekleştirilmesi bekleniyor. İktidardaki Halk Partisine ana muhalefetteki Sosyalist İşçi ile liberal görüşlü Vatandaşlar partilerinin de destek vermesi nedeniyle kararın kabul edilmesi öngörülüyor.

Katalonya bağımsızlık ilan ederse, Başsavcılık, Katalonya Başkanı Carles Puigdemont hakkında ˮdevlete karşı ayaklanmaˮ suçundan dava açacak.

Öte yandan Puigdemont, İspanya hükümetinin 155. maddeyi uygulaması halinde söz konusu bağımsızlık ilanının Katalonya yerel parlamentosunda oylanacağını iddia etmişti. İspanya devlet televizyonu RTVE, Başsavcılık kaynaklarına dayandırarak verdiği haberde, Katalonyaʹnın bağımsızlık ilan etmesi halinde Puigdemont hakkında ˮdevlete karşı ayaklanmaˮ suçundan Katalonya Adalet Yüksek Mahkemesine dava açılacağını, tüm hazırlıkların yapıldığını ve bu durumda Katalonya Başkanının tutuklanabileceğini öne sürdü. YÜZDE 90 EVET DEDİ

Anayasa Mahkemesince yasa dışı ilan edilmesine ve İspanya hükümetinin tüm uyarılarına rağmen Katalonyaʹda 1 Ekim tarihinde bağımsızlık referandumu yapılmıştı. Referandumdan yüzde 90 ʹʹevetʹʹin çıktığı açıklanmıştı. İspanyaʹnın gayrimeşru ve yasa dışı gördüğü bağımsızlık referandumunun sonucu olarak 10 Ekimʹde toplanan Katalonya yerel parlamentosu genel kurulunda konuşan Katalonya Başkanı Puigdemont, ˮsonuçları askıya alınmış bir bağımsızlık ilan edildiğiˮ ifadesini kullanmıştı.

1 Ekimʹden bugüne kadar yaşanan süreçte, Katalonya ve İspanyaʹnın diğer bölgelerinde çok sayıda bağımsızlık yanlısı ve karşıtı gösteriler düzenlenmişti. Bağımsızlık yanlısı sivil girişimlere öncülük eden iki sivil toplum kuruluşunun lideri ˮdevlete başkaldırmaˮ suçuyla tutuklanmış, Katalonya özerk yönetim hükümeti üyeleri ve Katalan parlamentosu meclis başkanı ile divan kurulu üyeleri hakkında ˮgörevini kötüye kullanma ve anayasaya karşı gelmeˮ suçlarından soruşturma açılmıştı. Öte yandan binden fazla şirket ve banka, Katalonyaʹdaki merkezlerini İspanyaʹnın diğer şehirlerine çekme kararı almış, Katalan ürünleri boykot edilmiş ve belirsizlik nedeniyle Katalonya ekonomisinin yüzde 20 kayba uğradığı açıklanmıştı.

İspanya İçişleri Bakanlığının talimatıyla geçen ayın sonundan bu yana 10 binden fazla ek polis ve jandarma Barselonaʹda bekletiliyor.
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Katalonya, özerk, yönetimi, hükümeti, feshedildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı