Haber Detayı
19 Mart 2020 - Perşembe 13:41
 
KORONAVİRÜSE KARŞI SABUN MU KOLANYA MI
Çin’de ortaya çıkan ve dünya genelinde büyük korkuya neden olan koronavirüsüne karşı sabun mu yoksa kolonya mı daha etkili sorusuna uzmanlardan cevap geldi.
GÜNDEM Haberi
KORONAVİRÜSE KARŞI SABUN MU KOLANYA MI

Koronavirüsün yayıldığı tüm ülkelerde sabun ve alkol bazlı dezenfektan stokları azalırken virüse karşı en etkili yol ile alakalı tartışmalar da devam ediyor.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu Çin’de ortaya çıkan ve dünya genelinde büyük korkuya neden olan ‘koronavirüs’ ile ilgili açıklama yaptı.

Sabunun ulaşılabilen en etkili dezenfektan olduğunu söyleyen Osman Müftüoğlu yazısında bakın nelere dikkat çekti.

 

SABUN MU KOLONYA MI?

Sabun ile temizlik, bol sabun ve su ile elleri iyice, uzun uzun ve ovarak yıkamak, sabunun virüsü parça parça eden mucizevi etkisi nedeniyle dezenfektan ya da kolonya ile temizlikten daha etkilidir. Sabun, virüsün yapısındaki yağ (lipid) bölümünü eriterek virüsün yapısını bozan hatta yok eden bir etki de göstermektedir. Bu nedenle sabun kolonyayı yener! Peki sıvı sabun mu, geleneksel sabun mu? İkisi de olur. Antibakteriyel sabuna ihtiyaç var mı? Yok! Arap sabunu işi halleder...

 

ViRÜSÜN ELİ AYAĞI YOK

Corona virüslerin ayakları yok. Bizim gibi gezip tozamıyorlar. Yani etrafımızda dolaşıp duramıyorlar. Gezip tozan da dolaşan da neticede virüsleri yayan da biziz! Coronavirüslerin ağzınıza burnunuza ulaşacak el ve kolları da yok! Eli kolu olan ve de başkalarına eli/kolu/parmakları ile virüsleri yayan da yine biziz. işte bu nedenle "sosyal izolasyon" meselesi de "el-kol perhizi" konusu da "kişisel hijyen" tedbirleri de çok ama çok önemli noktalar...

 

KORONADA SÜRPRİZ BELİRTİLERE DİKKAT

Alman virüs bilimi insanı Hendrik Streeck coronavirüs ile enfekte olanlarda koku ve tad duyusu kaybının beklenenden daha sık olduğunu belirlediklerini açıkladı. Bilim insanı Frankfurter Algeemeine gazetesine yaptığı açıklamada ishal şikâyetinin de beklenenden daha sık görülebileceğine işaret etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KORONAVİRÜSE, KARŞI, SABUN, MU, KOLANYA, MI,
Yorumlar
Haber Yazılımı