Haber Detayı
03 Şubat 2020 - Pazartesi 17:51
 
Kudüs böyle fethedildi: Tüyleri diken diken eden sahne
2005 yılında vizyona giren ve dünyada büyük yankı uyandıran ‘Kingdom of heaven’ filmindeki Kudüs sahnesi Yüzyılın Anlaşması’na sessiz kalan Müslümanlara nasıl büyük bedeller ödendiğini gösteriyor.
GÜNDEM Haberi
Kudüs böyle fethedildi: Tüyleri diken diken eden sahne

Tarih boyunca Kudüs’ün İslam toprağı olarak kalması için birçok savaşlar yapıldı. Uğruna sayısız şehit verilen Kudüs’ü son olarak Selahattin Eyyübi hristiyanlardan kan dökmeden geri aldı. Bu büyük olay 2005 yılında vizyona giren ve büyük yankı uyandıran ‘Kingdom of heaven’ filmine de konu olmuştu.

ABD ile İsrail arasında ‘Yüzyılın Anlaşması’ diye adlandırılan “Yüzyılın İhaneti” olarak tanımlanması gereken plan, Müslümanların en kutsal şehirlerinden olan Kudüs’ü tamamıyla İşgalci İsrail’in başkenti olarak tanınmasını hedefliyor.

Hazreti Muhammed'in Mirac'a yükseldiği yer olarak bilinen Filistin toprakları içinde bulunan Kudüs, aynı zamanda Kâbe'nin kıble olarak seçilmesinden önce Müslümanların yıllarca yöneldikleri 'ilk kıble' olarak biliniyor. Müslümanlar için bu derece önemli bir yer olan Kudüs, siyonist işgalci İsrail’in her türlü zorbalığına karşı bugüne kadar İslam toprağı olarak kaldı.

Tarihi süreç içerisinde Kudüs, 2 defa yok edildi, 23 defa işgal edildi. Bir çok Müslümanın uğruna şehit olduğu Kudüs, Eyyubi Devleti kurucusu Selahattin Eyyubi ile İslam topraklarına katıldı.

Kudüs’ün Selahattin Eyyubi ve ordusunun büyük kahramanlıklarıyla tekrar İslam toprağı haline gelmesi ‘Kingdom of heaven’ filmine de konu olmuştu.

Selahattin Eyyübi’nin ne büyük bir komutan olduğunun da gözler önüne serildiği filmdeki sahneler oldukça etkili. Filmde İslamiyet adına savaşan Selahattin Eyyübi’nin kan dökmeden Kudüs’ü ele geçirmesi ve yaşanan diyalog tüyleri diken diken ediyor.

 

“KUDÜS NEDEN BU KADAR DEĞERLİ”

Filmde yer alan sahnede Selahattn Eyyübi Hristiyan komutanla savaş öncesi son kez yan yana geliyor. Selahattin Eyyübi kolayca Kudüs’ü alabileceğini bildiği halde kan dökmemek için Hristiyan komutana kendileriyle savaşmamaları halinde hiçbir hristiyanın kanının akmayacağının sözünü veriyor.

Hristiyan komutan Selahattin Eyyübi’ye “Hristiyanlar şehri aldıklarında bu duvarların içindeki her müslümanı katlettiler” çıkışını yapıyor. Selahattin Eyyübi ise “Ben onlardan biri değilim ben Selahaddin’im” sözleriyle karşılık veriyor.  Filmde ayrıca Selahattin Eyyübi’ye Kudüs’ün değeri ne sorusu yöneltiliyor. Selahattin Eyyübi ilk önce “Hiçbir şey” diyor daha sonra ise tekrar geri dönüp “Her şey” şeklinde cevap veriyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kudüs, böyle, fethedildi:, Tüyleri, diken, diken, eden, sahne,
Yorumlar
Haber Yazılımı