Haber Detayı
17 Ocak 2019 - Perşembe 12:24
 
Paha biçilemeyen yüzlerce eser Ödemiş'e geri getirildi!
İzmir'in Ödemiş ilçesinde Lidya dönemine ait 633 parça tarihi eser getirildi. Yusufdere Tümülüsü’nden 90 yıllarda kaçak kazıyla çıkartılıp geçmişte İzmir Arkeoloji, Efes ve Çeşme müzelerinde sergilenen paha biçilemeyen 633 parça tarihi eser yeniden eviyle buluştu.
KÜLTÜR Haberi
Paha biçilemeyen yüzlerce eser Ödemiş'e geri getirildi!

Önümüzdeki günlerde Ödemiş Müzesi'nde sergilenmesi beklenen eserler arasında ziynet, altın ve bronz objeler ve pişmiş topraklardan oluşan eserler yer alıyor. İşte 90'lı yıllarda tahrip edilen tarihi bölgelerden çıkarılan paha biçilemeyen eserlerden bazıları...

Yüzlerce eserin Ödemiş'e ait olduğu ortaya çıktı

İzmir'in Ödemiş ilçesi ve çevresindeki kaçak kazılarda çıkarılıp, koleksiyonerler tarafından Efes, Çeşme ve İzmir Arkeoloji Müzesi'ne götürüldüğü ortaya çıkan 633 parça tarihi eser, ait olduğu topraklara getirildi. Eserlerin, gerekli düzenlemenin yapılmasının ardından, Ödemiş Müzesi'nde sergileneceği bildirildi.

Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, 'Küçük Menderes'in Büyük Mirası' adı altında düzenlediği basın toplantısı ile ilçeye ait olduğu belirlenip, uzun uğraşlar sonucunda Efes, Çeşme ve İzmir Arkeoloji Müzeleri'nden getirilen altın yaldızlı gümüş vazo, bronz tıp aletleri, ip eğirmede kullanılan iğ, küpe, yüzük gibi altın takılar, altın göz ve ağız bantları gibi toplam 633 parça tarihi eser hakkında bilgi verdi.

Daha sonra, bir detay araştırması için Müze Müdürlüğü tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan bir kazı izni daha alındı. Burada devam niteliğinde bir kazı daha yapıldı. Kazıda elenen topraktan altın yapraklar ve seramik parçalarının bir kısmı bulundu. Bulunan bu eserler müzeye getirildi" dedi

Ödemiş Müze Müdürü Feride Kat'ın Efes Arkeoloji Müzesi'nde çalıştığı dönemde burada gördüğü Küçük Menderes Havzası'nda bulunan tarihi eserlerin de ait olduğu topraklara, Ödemiş'e getirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunulduğunu da belirten Kaymakam Dayıoğlu, "Girişimler sonucunda buradaki Küçük Menderes'e, özellikle Ödemiş'e ait tarihi eserler de müzemize getirildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Paha, biçilemeyen, yüzlerce, eser, Ödemiş'e, geri, getirildi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı