Haber Detayı
24 Eylül 2019 - Salı 17:19
 
Sisi'ye karşı protesto başlatan Muhammed Ali kimdir? Arkasında kim var
Mısır, yıllar sonra yeniden hareketli dakikalar yaşıyor. Sosyal medyadan Mısırlılara seslenen Aktör-Mühendis Muhammed Ali'nin arkasında kimlerin olduğu merak konusu oldu.
GÜNDEM Haberi
Sisi'ye karşı protesto başlatan Muhammed Ali kimdir? Arkasında kim var

Geçtiğimiz Cuma günü Mısır'da, Darbeci Sisi'nin istifası çağrısıyla, ülkenin birçok kentinde protestolar düzenlendi. Bu protestoların fitilini ateşleyen kişi ise Mısırlı aktör-mühendis olan Muhammed Ali idi.

Sosyal medya paylaşımlarıyla dikkat çeken Muhammed Ali, darbeci Sisi ve generalleri halk fakirlik içindeyken, kendilerinin lüks bir hayat yaşadığını vurguladı.

 

FİTİLİ ATEŞLEYEN MUHAMMED ALİ KİMDİR?

Mısırdaki gösterilerin fitilini ateşleyen isim, 45 yaşındaki Mısırlı aktör ve mühendis Muhammed Ali oldu. Muhammed Ali, Mısır ordusu için yaptığı inşaat projeleriyle zenginleşti. Daha sonra İspanya'ya yerleşti.

Sosyal medyada Sisi ve generalleri yolsuzlukla suçlayan videolar paylaşmaya başladı.İlk videosunu 2 Eylül'de paylaştı. Paylaşır paylaşmaz da çok ses getirdi. Bu ilk video yaklaşık 2 milyon kişi tarafından izlendi. Facebook'a neredeyse her gün koyduğu videoları, Mısırlılar merakla bekler hale geldi. Özellikle sosyal medyada etkin olan Mısırlılar, videoların Netflix'ten bile daha çok ilgi uyandırdığını söylüyor.

 

 

ARKASINDAK KİMLER VAR?

Darbeci general Sisi'ye yakın isimler, protestoların arkasında Müslüman Kardeşler örgütünün olduğunu iddia ediyor. Bazılarıysa Muhammed Ali'nin arkasında Sisi ile ters düşen yönetimden isimlerin olabileceği konuşuluyor.

Sisi muhaliflerinin, Silahlı kuvvetler komutanlığı başta olmak üzere askeri istihbarat, İçişleri Bakanlığı gibi önemli idari mekanlarda olduğu belirtiliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sisi'ye, karşı, protesto, başlatan, Muhammed, Ali, kimdir?, Arkasında, kim, var,
Yorumlar
Haber Yazılımı