Haber Detayı
11 Haziran 2019 - Salı 15:12
 
Sponsorlu sahtekarlık!
31 Mart seçimlerinde Saadet Partisi’ne yönelik yapılan asılsız haberler ve kara propaganda, yenilenen 23 Haziran İstanbul seçimlerinde tekrar devreye sokuldu.
GÜNDEM Haberi
Sponsorlu sahtekarlık!

31 Mart seçimlerinde Saadet Partisi’ne yönelik yapılan asılsız haberler ve kara propaganda, yenilenen 23 Haziran İstanbul seçimlerinde tekrar devreye konuldu. AKP’ye yakın sosyal medya hesaplarında “Saadet Partisi’nin İstanbul adayını çektiğine” dair asılsız bilgiler paylaşılarak vatandaşların yanıltılması amaçlanıyor. Yapılan asılsız paylaşımlarda sosyal medyaya para verilerek sponsorluk yöntemiyle asılsız ve gerçek dışı bilginin daha fazla kişiye ulaştırılması hedefleniyor. Söz konusu durum “sponsorlu sahtekârlık” olarak değerlendirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine kısa bir süre kala Saadet Partisi’ne yönelik kara propaganda çalışmaları hız kazandı. 31 Mart yerel seçimleri öncesi Saadet Partisi’ne yönelik atılan iftiralar 23 Haziran İstanbul seçimlerinde tekrar devreye konuldu. Yapılan kara ve yalan propaganda çalışmalarında Saadet Partisi’nin İstanbul adayının seçimden çekildiğine dair asılsız bilgiler paylaşılıyor. Aynı kara propaganda çalışması 31 Mart yerel seçimlerine damga vururken, Saadet Partisi adaylarının seçime girmediğine ilişkin kara propaganda çalışması yürütülmüştü.

 

UYDURMADA SINIR TANIMIYORLAR

İstanbul seçimlerine kısa bir süre kala adaylar çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Adaylar daha geniş kitlelere ulaşmak adına sosyal medya hesaplarında da aktif çalışma yürütüyor. Tüm bu gelişmeler yaşanırken, sosyal medya üzerinden Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Gökçınar’a yönelik yapılan kara propaganda çalışması “bu kadarına da pes” dedirtti. AKP’li kişiler tarafından açılan “Saadet Partisi” adlı sosyal medya hesapları üzerinden yalan ve uydurma haberlerle Saadet Partisi’nin İstanbul adayını çektiğine dair asılsız bilgiler paylaşılıyor.

SOSYAL MEDYA ÇALIŞMASI

Özellikle “Saadet Partisi Duyuru Sayfası” adı kullanılarak paylaşım yapılan sosyal medya hesabı “ikiyüzlülüğün bu kadarı da olmaz” dedirtti. AKP adayı Binali Yıldırım’ı destekleyen sosyal medya hesabında “Önemle duyurulur” başlıklı yazı ile “Biz Saadet Partililer olarak, 23 Haziran 2019 İstanbul büyükşehir belediyesi seçimlerinde oylarımızı AK Parti adayı Binali Yıldırım’a vermeye karar verdik” denilerek asılsız bilgiler paylaşıldı. Sosyal medya hesaplarında yapılan asılsız paylaşımda büyük ücretler ödenerek sponsorluk yöntemi kullanıldığı dikkatlerden kaçmıyor. Söz konusu yöntemi kullanan sosyal medya sahtekârları, vatandaşları bu şekilde asılsız haberlerle kandırmayı amaçlıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sponsorlu, sahtekarlık!,
Yorumlar
Haber Yazılımı