Haber Detayı
09 Mayıs 2019 - Perşembe 11:51
 
Temel Karamollaoğlu: İstişareyle karar vereceğiz
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, YSK’nın İstanbul seçimleriyle ilgili kararına ilişkin, “Hukuk kurallarının hiçe sayılmasıdır. Bir faciadır, cinayet mesabesindedir." dedi.
GÜNDEM Haberi
Temel Karamollaoğlu: İstişareyle karar vereceğiz

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık olağan basın toplantısında, Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçimleri ile ilgili kararını ve partisinin tutumuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Partisinin Balgat Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen basın açıklamasında ardı ardına gelen şehit haberlerine değinen Karamollaoğlu, “Umuyorum ki tekrar artan terör hadiseleri bir an önce son bulur. Ülkemizde huzur atmosferi hâkim kılınır. Bir kere daha şehitlerimize Allah’tan rahmet, acılı ailelerine ise başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun” dedi.

Saadet Lideri Karamollaoğlu, Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul kararını hukukun katledilmesi olarak tarif ederek, “Yüksek Seçim Kurulu’nun alnına vurulmuş kara bir leke olarak tarihe geçecektir. Bu durumun kamu vicdanında apaçık bir hak gasbı olduğu kanaati hakimdir. Böyle bir kararın alınmasına neden olanlar da kuşkusuz milletimizin vicdanında mahkûm olmuşlardır” diyerek, YSK’nın kararını sert bir dille eleştirdi.

 

TERÖR DEVLETİ İSRAİL RAMAZAN’DA SALDIRIYI GELENEK HALİNE GETİRDİ

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını da lanetleyen Karamollaoğlu, “İsrail terör devleti adeta gelenek haline getirdiği Ramazan ayında Gazze’yi vurma girişimlerine devam ediyor. Bu Ramazan’da da geleneğini bozmayan İsrail, Gazze’yi birkaç gündür bombardımana tabi tutuyor. Bu bombardımanlar sırasında Anadolu Ajansı’nın ofisinin bulunduğu bina da hedef alındı ve tahrip edildi. Anadolu Ajansı’mıza bu menfur saldırı sebebi ile tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Gazze’de başta 14 aylık bir yavrumuz olmak üzere şehit düşenlerin tamamına Allah’tan rahmet diliyor. İsrail’i bu saldırgan ve zalimane tavrı sebebi ile şiddetle lanetliyorum” diye konuştu.

 

HUKUK KURALLARININ HİÇE SAYILMASIDIR...

Türkiye’nin en önemli gündem maddesinin YSK’nın İstanbul seçimleriyle ilgili verdiği karar olduğunu hatırlatan Karamollaoğlu, “Sözü hiç uzatmadan, dolandırmadan ifade etmek istiyorum ki bu, hukuk kurallarının yanlış yorumlanması değil, hukuk kurallarının hiçe sayılmasıdır. Bir faciadır, cinayet mesabesindedir, hukukun katledilmesidir. Yüksek Seçim Kurulu’nun alnına vurulmuş kara bir leke olarak tarihe geçecektir. Bu durumun kamu vicdanında apaçık bir hak gasbı olduğu kanaati hâkimdir. Böyle bir kararın alınmasına neden olanlar da kuşkusuz milletimizin vicdanında mahkûm olmuşlardır” diyerek, YSK’nın kararını sert bir dille eleştirdi.

 

ÖYLE GÖRÜLÜYOR Kİ, AKP’NİN SAĞDUYU TARAFI  FELÇ OLMUŞ

“Nasıl oluyor da AK Partili yöneticiler partilerinin bekasını ülkenin bekasının önüne koyacak kadar aklıselimden ve sağduyudan bu kadar uzaklaşabiliyorlar?” diye soran Karamollaoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Öyle görülüyor ki AK Partisi’nin sağduyu tarafı tamamen felç olmuş. Arkadaşların bu haline üzülüyorum. Ama biliyorum ki, alınan bu karar AK Parti’ye oy vermiş, gönül vermiş geniş bir kesimin de rahatsızlığına neden olmuştur. Bu durumu geçmişte AK Parti’de üst düzey görevlerde bulunanlar da açık ve net bir şekilde dile getirmiştir. Biz ülkemizin içinde bulunmuş olduğu bu ağır şartların üstesinden geleceğimize yürekten inanıyoruz. İnşallah 23 Haziran’da gerçekleştirilecek olan İstanbul seçimleri, kampanya süreçleri ve neticesi itibarı ile Türkiye’mizin normalleşmesine, hak ve hukukun üstünlüğüne, bir arada yaşama bilincinin pekişmesine vesile olacaktır.”

 

KUTUPLAŞTIRMAYI  ARTIRMASI MUHTEMELDİR

Bu süreci bütün siyasi partilerin aklıselim ve sağduyu ile yürütmesi gerektiğinin altını çizen Karamollaoğlu, “Böylesine haksız, hukuksuz bir kararı aldıran iktidarın 23 Haziran’da İstanbul’da kazanabilmek için her türlü gerginleşmeyi, kutuplaşmayı artırması muhtemeldir. Şimdi millet olarak bütün bu tuzaklara düşmeden hareket etmeli ve millet iradesinin sandığa gereği gibi yansımasını temin etmeliyiz” dedi.

 

1946 RUHU CANLANDI

AK Parti’nin 31 Mart yerel seçimlerine giderken gündeme getirdikleri ‘1994 ruhunu döneceğiz’ sözlerini hatırlatan Karamollaoğlu şöyle devam etti:

“Biz de kendilerine ‘ruh çağırmakla 94 ruhu gelmez’ demiştik. Nitekim bu dediğimizde haklı çıktık. İktidar ‘94 ruhuna döneceğiz’ derken 1946 ruhuna döndü. Tek parti döneminin gayr-i hukuki ve demokrasi dışı uygulamalarını aynen benimsedi. Utanmasalar İstanbul seçimlerinde açık oy gizli tasnif usulü ile seçimi yenileyecekler.”

 

EBEDİ OLAN HİÇBİR İKTİDAR YOKTUR

İktidara tarihi uyarılarda bulunan Karamollaoğlu, “Ebedi olan hiçbir iktidar yoktur, nice yıkılmaz zannedilen iktidarlar yıkılıp gitmiştir. Bugün izleri bile kalmadı. Emin olun siz de aynı akıbete uğrayacaksınız ve şu tavrınız sebebiyle kuşaklar boyu kötü bir şekilde zihinlerde yer bulacaksınız. Siz gelecekte; adaletsizlikle yani zulümle, yolsuzlukla, zorbalıkla, israfla, beceriksizlikle, partizanlıkla, vicdansızlıkla ve kibir kulesi yüksek binalarla anılacaksınız” dedi.

 

ÜLKE GÜNDEMİ SEÇİME KURBAN EDİLDİ

Seçimlerden dolayı ülkenin asli gündemleri olan ekonomi ve sosyal sıkıntılara odaklanılmadığını da vurgulayan Karamollaoğlu, “Ne yazık ki ülke ekonomisi bir seçime daha kurban edildi. Bakınız; dolar 6.17, Euro 6,91, faiz yüzde 24,06 ve işsizlik yüzde 14,7. Tablo açık seçik ortada, bu duruma önlem alması gereken AK Parti’nin tavrı ise ‘gerekirse ülke gitsin ama iktidar bize kalsın’ mantığıdır ne yazık ki! Bu seçim de eğer ülkenin bekasına bağlanırsa işte o zaman bu ülke için yazık olur” diye konuştu.

 

ÇÖZÜM SANDIK

Millete seslenen Saadet Lideri Karamollaoğlu, şunları kaydetti:

“Her ne yaşanırsa yaşansın, asla ve asla gelecekten ümit kesilmemelidir. Bu süreçte ülkemizi bekleyen en önemli tehlike birtakım provokasyonlar ve kışkırtmalardır. Herkes bilmeli ki, ne yaşanırsa yaşansın, tek çözüm yolu sandık ve demokrasidir. Sokaktan medet umanlara bu süreçte asla taviz verilmemelidir. Buradan iktidara da sesleniyorum; seçmen iradesine ipotek koyacak davranışlar asla sergilenmemelidir. Bu seçimde medya ve yetkili kurumlar adil davranmalı. Seçmenlerin ve partilerin tutumları kutuplaştırmaya ve cepheleşmeye fırsat vermemelidir.”

 

KESİN KARARIMIZI GENİŞ İSTİŞARELERDEN SONRA VERECEĞİZ

Saadet Partisi’nin İstanbul seçimlerinde nasıl bir yol izleyeceğiyle ilgili soruya ise Karamollaoğlu, “Biz kararımızı biraz geniş bir istişareden sonra vereceğiz. Normal olarak seçimler mevcut haliyle devam edecek. Dün biz başkanlık divanımızı topladık. Elbette ki Yüksek İstişare Kurulu’nda da görüşeceğiz. Genel İdare Kurulu’ndaki arkadaşlarla da istişarede bulunacağız. Kesin kararımızı bunun arkasından açıklayacağız” diye cevap verdi.

 

ONLAR YAPARSA HELAL, BAŞKALARI YAPARSA HARAM!

Sekiz yıl aradan sonra PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüştürülmesi ve kamuoyuna Öcalan’ın mektubunun duyurulması ile ilgili soruya ise Karamollaoğlu şu cevabı verdi:

“Çok gariptir, biz sokaktan geçen bir vatandaşa selam versek, bu vatandaş HDP’li çıkarsa bizi terörle işbirliği yapıyorlar diye itham ediyorlar. 31 Mart’ta her seçim bölgesinde seçime girdik ancak biz bir ittifakın içindeymişiz gibi göstermeye çalıştılar. Şimdi Öcalan’la görüşmeler yapılıyor. Ya bu kadar çifte standartlı bir iktidar ömrümde görmedim. Bu temasların şimdi bir tane gayesi var; İstanbul seçimlerini kazanmak. Kendileri yaparsa helal, başkaları yaparsa haram.”
Kaynak: Editör:
Etiketler: Temel, Karamollaoğlu:, İstişareyle, karar, vereceğiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı