Haber Detayı
09 Mayıs 2019 - Perşembe 11:50
 
Terörist Öcalan'ın mektubu 'Çözüm Süreci'ne dair ilk adım
Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin, PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın kamuoyuna açıklanan mektubuna dair yaptığı değerlendirmede önemli mesajlar verildiğini iddia etti.
GÜNDEM Haberi
Terörist Öcalan'ın mektubu 'Çözüm Süreci'ne dair ilk adım

Emekli Korgeneral ve Genelkurmay İstihbarat eski Başkanı İsmail Hakkı Pekin, PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatları aracılığıyla kamuoyuna duyurulan mektubuna dair önemli bir yazı kaleme aldı.

Pekin, Independent Türkçe sitesinde yayınlanan yazısında terörist başı Öcalan'ın avukatları aracılığıyla duyurulan mektubun Türkiye içinde ve dışında yeni bir sürecin başlayacağını iddia etti.

Konuya ilişkin yazısında Pekin, şu ifadeleri kullandı:

"Avukatların görüşmeden hemen sonra değil de, mektup ya da belge kendilerine verildikten sonra açıklama yapmaları hem Türkiye içinde hem de Türkiye dışında (Suriye ve Irak) yeni bir sürecin başlangıcı ya da hazırlığı olabilir."

"SAVAŞ DEĞİL UZLAŞMA"

Pekin, terörist Öcalan'ın mektubunun, bölgede meydana gelen çatışmaların şiddet ve savaşla değil uzlaşmayla çözülebileceğine dair mesaj içerdiğini söyledi.

 

Öcalan'ın mektubu üzerinden bölgeye de mesajlar verildiğini söyleyen Pekin, "Öcalan’ın mesajı Suriye Demokratik Güçleri adı altında bütün Kürtlere hatta ABD, Avrupa, Rusya ve bölge ülkelerine veriliyor ve ikaz ediliyor bu ülkeler" dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİNE BAŞLAMANIN İLK ADIMI MI?

Pekin, Öcalan'ın mektubunu yeni bir 'Çözüm Süreci'nin tekrar başlayacağına dair bir adım olarak değerlendirdi.

Pekin yazısında şu ifadelere yer verdi:

"Bu haliyle yeni bir sürecin başlaması ve şiddetin durdurulması konusunda yeni adımların ilk sesleri Öcalan aracılığı ile topluma, özellikle de Kürt kardeşlerimize duyuruluyor ve aklıselimle hareket etmeleri isteniyor."

'PEKİ MEKTUP NEDEN ŞİMDİ?'

Terörist başı Öcalan'ın mektubunun zamanlamasının önemli olduğunu belirten Pekin, mektubun Türkiye ve bölgede gerginliği azaltmak ve ayrıca iptal edilen İstanbul seçimlerinde kürt kökenli vatandaşların AKP'yi desteklemelerini sağlamak için açıklandığını söyledi.

Terörist Öcalan'ın mektubunun duyurulmasıyla ilgili dikkat çeken ifadeler kullanan Pekin, "YSK'nın İstanbul kararı ile İstanbul’daki Kürt kökenli Türk vatandaşlarının tepkisini önlemek ve yeniden yapılacak seçimlerde Kürt kökenli vatandaşlarımızın Ak Parti adayını desteklemelerini sağlamak" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Terörist, Öcalan'ın, mektubu, 'Çözüm, Süreci'ne, dair, ilk, adım,
Yorumlar
Haber Yazılımı