Haber Detayı
16 Ocak 2019 - Çarşamba 11:24
 
Yeni oyunun adı ‘güvenli bölge’
Yeni oyunun adı ‘güvenli bölge’ Trump’ın bilmeceye dönen Suriye’den çekilme hamlesinin altından yeni bir plan ortaya çıktı.
GÜNDEM Haberi
Yeni oyunun adı ‘güvenli bölge’

ABD Başkanı Trump’ın çekilme ile ilgili kararı sonrası gazetemizin gündeme getirdiği, ABD’nin ‘güvenli bölge’ projesi doğrulandı. Suriye’nin kuzey kesimlerinde 32 kilometrelik bir alana kurulması planlanan bu güvenli bölge planlarını Trump, sosyal medya üzerinden Türkiye’ye yaptığı tehdit mesajında itiraf etti. Türkiye’ye öneri olarak sunulan güvenli bölgenin detaylarına bakıldığı zaman ise ortaya yeni bir planın sahneye konulduğu da apaçık ortaya çıkıyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Fırat’ın doğusu operasyonu ile ilgili Türkiye’ye yönelik küstah açıklamaları gündemin en sıcak konusu oldu. Türkiye’yi ekonomi üzerinden tehdit eden Trump, Suriye’nin kuzeyinde 32 kilometre derinliğinde bir güvenli bölge kurulmasını açıklayarak ağzındaki baklayı da, çekilme planının altındaki nedeni de ortaya koydu.

 

TÜRKİYE SINIRINDAN UZAKLAŞTIRACAKLAR

Ankara tarafından Trump’ın güvenli bölge önerisi ile ilgili ‘karşı değiliz’ açıklaması yapılsa da güvenli bölge önerisi ile ABD, bölgede yeni planını sahneye koyacak. İlk aşama olarak olası bir operasyonun önüne geçilip terör örgütü YPG’nin koruma altına alınması sağlanacak olan planın devamında ise örgüt, Türkiye sınırından Suriye’nin iç ve doğu bölgelerine taşınacak. Böylece tehdit unsurunun ortadan kaldırıldığını iddia eden ABD, örgütün Suriye’de bir sözde özerk yapılanma içerisine girmesinin zeminini hazırlayacak.

UÇUŞA YASAK BÖLGE ABD’NİN GÜNDEMİNDE

ABD’nin güvenli bölge projesi ile ilgili gazetemize bölge kaynaklarından önemli detaylar da gelmeye başladı. Gelen bilgilerde ABD’nin, Trump’ın işaret ettiği 32 kilometrelik güvenli bölgeye Suriyeli peşmergeleri ve Arap aşiretlerden oluşan birlikleri konuşlandırma planı olduğu belirtildi. Ayrıca gelen bilgilerden en dikkat çekeni ise ABD’nin bu alanları uçuşa yasak bölge ilan etmeye yönelik hazırlık içinde de olması. Terör örgütünün hava saldırılarından korunmasını sağlayacak olan uçuşa yasak bölge ilanı için YPG’nin ABD’ye baskı yaptığı da bildirildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yeni, oyunun, adı, ‘güvenli, bölge’,
Yorumlar
Haber Yazılımı