Yazı Detayı
02 Mart 2020 - Pazartesi 14:16
 
KÜÇÜKBALIKLI OTOBÜSLERİ ÖLÜM SAÇIYOR
Erdoğan AYDIN
erdoganaydin1@gmail.com
 
 

Belediye otobüsleri her geçen gün daha da tehlikeli olmaya başladı.

Bu sabah saat 07.00 sıralarında, Heykel Küçükbalıklı hattında çalışan Küçükbalıklı yönüne giden 16 YT 902 plakalı özel halk otobüsü, Namık Kemal Mahallesi İnönü Caddesi'ne geldiğinde alev aldı. Sürücü yolcuları hemen tahliye ederek muhtemel bir facianın önüne geçti. Belediye otobüsü cayır cayır yanarak geriye iskeleti sadece kaldı.

Burulaş toplu taşımadaki araçlarını denetliyor mu? Bu kaçıncı otobüsün yanması bilemiyorum ama Bursa'da bu sık sık olmaya başladı.

Allah korusun...

Daha şubat ayınnın başında otobüslerle ilgili haber yapmıştım. Bizzat şahit olduğum, yine Küçükbalıklı özel halk otobüsünde yanma tehlikesi geçirdiğimi yazmıştım. O gün klima motoru yanmıştı. Şimdi başka bir otobüs yandı.  O yazımı olumak için TIKLAYINIZ...

 

Hurda otobüsler Küçükbalıklı halkına reva mı?

Neden hep eski otobüsler Küçükbalıklı gibi mahallelere veriliyor. Halbu ki, Küçükbalıklı halkı Büyükşehir belediyesine en fazla oy veren kesimlerden biri. Bu hat üzerinde Küçükbalıklı, Veyselkarani, Namıkkemal gibi mahallelerin insanını taşıyor ve Büyükşehir ile Osmangazi belediyesine en fazla bu mahallelerden oy çıkıyor.

 

Çok para kazanacağız diye eskimiş, dökülen, hurdaya çıkacak otobüsleri boyayarak Burulaş'a nasıl yedirdiyorlar bilemiyorum. Burulaş, bu otobüslere artık yaş sınırlaması getirmeli. Burulaş, Sarı-beyaz özel otobüslerin patronlarına kazandırmaktan vazgeçmeli ve vatandaşı insan yerine koyarak seyahat ettirmelidir. Kışın rüzgar kapılardan girmemeli, yazında klimalar çalıştırılmalıdır. Bu insanlar ödedikleri ücretin için klima parasını veriyor. Şirketler ihaleyi ona göre alıyor. Ama insanlarda otobüslerde insanca seyehat etmek istiyor.

 

Özellikle sabah ve akşam saatlerinde öğrencilerin yoğunlukta oldukları zamanlarda tarifeleri sıklaştırmalı, hamsi gibi sıkışan insanların sağlığı düşünülmelidir. Ayakta yolcu sayısı olması gereken sayıdan fazla olan otobüslerde denetim yok. Bu sıkışık durumda insanların tutunmak için ellerini askıya kaldırdığında koltuk altından yanındaki insanın burnunu rahatsız etmemelidir. Otobüsler dezenfekte olmalıdır. Tutamaçlar dezenfekte edilmeli, koltukların bezleri yıkanmalıdır.

Otobüslerde ayakta yolcu kapasitesinden fazla almamalıdır, hatta şuanki sayıları düşürülmelidir. Ayak insan sayısı dolan otobüse sayaçmatik mi takılacak ne yapılacaksa insanlar turşu gibi sıkıştırılmamalı bu iş düzgün yapılmalıdır.

Biz müslüman bir ülkedeyiz ve bu sıkışıklıkta kadın erkek tam bir facia oluşmaktadır. Bizlere hep toplu taşımayı tavsiye edenler acaba hiç kendi yakınlarıyla biniyorlar mı acaba. İnanın, hiç kimse eşi ve çocuklarını böyle sıkışık vaziyette seyehat etmesini istemez.

 

 

 
Etiketler: KÜÇÜKBALIKLI, OTOBÜSLERİ, ÖLÜM, SAÇIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı