Yazı Detayı
27 Ekim 2020 - Salı 12:59
 
MEVLİD-İ NEBEVİ
İsmail ÖZDEMİR
 
 

MEVLİD-İ NEBEVİ  (28-29 EKİM 2020) 

 

ENBİYA-107-Biz,Seni ancak Alemlere Rahmet olarak gönderdik.

Ali-İmran-31- "(Ey Habibim!) De ki: Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyunuz ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir.”

Allah C.C. sevmenin ölçüsü, belirtisi, emaresi Peygamberimize uymaktır.Sadece kılık-kıyafet değil, her alanda Peygamberimize uymak;O’nun devlet başkanlığını, ordu komutanlığını, aile reisliğini, insanlarla münasebetlerini, çocuklara şefkatini, davranışlarında nezaketini,tüm mahlukata merhametini,yemek-içmek, temizlik adabını örnek almakla olur.

Sevgili Peygamberimiz (sav), bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmaktadır:                                                                                                                                                

“Sizden birinize ben, annesinden, babasından, çocuklarından ve bütün insanlardan daha sevimli olmadığım müddetçe tam iman etmiş olamaz.”Buhârî,İman:8;Müslim,İman: 69,70.)  

                                                                                                                                                                       Bu sevgi bir insanda gerçekleşmezse, o insan gerçek mümin olamaz. Nitekim, Abdullah b. Hişâm, Hz.Ömer (r.a)’ın bir gün Peygamber (sav)’e şöyle dediğini rivayet etmiştir:

“Ey Allah’ın Resulü sen bana, nefsim hâriç her şeyden daha fazla sevimlisin” demiştir.

Hz. Peygamber (sav) ise, O’na “Hayır ey Ömer, nefsim elinde olan Allah’a yemin olsun ki; sen, beni nefsinden de daha fazla sevmedikçe gerçek iman etmiş olamazsın.” buyurmuştur.Hz.Ömer (RA)’de O’na; “Vallâhi şimdi sen bana nefsimden de daha fazla sevimlisin” dediğinde, Hz.Peygamber (sav); “Şimdi imanının kemâle ermiştir ey Ömer” demiştir. (Buhârî,Tecrid-i Sarih    

 

Allah ve Melekleri, Peygambere salât etmektedir. Ey inananlar! siz de O’na salât edin, (O’nun şânını yüceltmeye özen gösterin) içtenlikle selam edin (O’na esenlik dileyin.)” (Ahzâb, 33/56.)                                                                   

Yüce Allah, bu ayet-i kerimede bütün müminlere Peygamberine salât ve selâm etmelerini emretmekte ve O’na saygı göstermelerini istemektedir. “Allahümme Salli alâ Muhammedin ve Ala Al-i Muhammed.” demek salât,Esselâmü aleyke Ya Resulallah.” demek selamdır.                                                                                                                                 Peygamberimiz (s. a.) şöyle buyuruyorlar: "Benim üzerime bir salâvat getiren için melekler on kere istiğfar ederler. İsteyen salâvatı azaltsın, isteyen çoğaltsın." (İbni Mace).

"Kıyamet gününde insanların bana en yakın olanları bana en çok salâvat getirenlerdir." (Tirmizi, Vitr, 21).

"Bir gün Resülullah S.A.V. yüzünde bir sevinç olduğu halde geldi. Kendisine: "Yüzünüzde bir sevinç görüyoruz!" dedik. "Bana melek geldi ve şu müjdeyi verdi: "Ey Muhammed! Rabbin diyor ki: "Sana salavat okuyan herkese benim on rahmette bulunmam, selam okuyan herkese de benim on selâm okumam sana (ikram olarak) yetmez mi?"Nesâi, Sehv

 Hz.Ömer RA buyurdu:"Duâ sema ile arz arasında durur.Rasulullaha salavat getirilmedikçe Allah'a yükselmez." (Tirmizi,)

 
Etiketler: MEVLİD-İ, NEBEVİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı