Yazı Detayı
27 Nisan 2019 - Cumartesi 11:48
 
Şeytanın peşine taktığı kimse
Mustafa Kan
 
 

Şeytanın peşine taktığı kimse

 

Araf suresi 175--Kendisine âyetlerimizi verdiğimiz hâlde, onlardan sıyrılıp da şeytanın kendisini peşine taktığı, bu yüzden de azgınlardan olan kimsenin haberini onlara anlat.

O azgınlardan olan kim ?

Kur’an’da ismi zikredilmez. özellikleri anlatılır. İsim Rivayetlere dayanır Hz. Musa zamanında yaşamış, Hz Musa’ya iman etmiş ama daha sonraları tercihini Firavun’un iktidarından yana kullanarak Hz Musa’ya cephe aldı.

 

Allah c.c. İsmi Azam duasının  sırlarını bilen bir adamdan bahsediyor.

Musa(as) orduları ile Belak şehrinin kuşatması sırasında olan olayları anlatılıyor yüce kitabımız Hz Musa orduları ile şehre dayanmış kuşatma esnasında Fravun’un bu kimseyi dünyalık menfaat uğruna aklına girmiş Musa aleyhisselim orduları karşısına çıkartmak istemiş  önceleri itiraz edince Fravunun sunduğu çeşitli menfaatler bu kişininde ihtiras kibir ve şükürsüzlüğü bu adamı yoldan çıkararak Allahın peygamberini ve ordularının karşısına dikilerek  beddua ederken dili sürçerek kendi kendine beddua etmeye başladı helak oldu.

 

Bu olayı Rabbimiz bize nasıl anlatıyor.

“Araf 176 Dileseydik elbette onu âyetler ile yükseltirdik. Fakat o, yere saplandı ve hevesinin peşine düştü Onun durumu tıpkı köpeğin durumuna benzer üstüne varsan da dilini çıkarıp solur, kendi haline bıraksan da dilini sarkıtıp solur  İşte âyetlerimizi yalanlayan kimselerin hali böyledir.”

Artık iş işten geçmiş  Ve dedi ki ''ALLAH’a yemin olsun ki, dünyamı da ahretimi de kaybettim. Benden size hayır yok Siz şimdi beni iyi dinleyin Ellerinizin altındaki genç kızlarınızı giydirin, bir güzel süsleyin. Musa’nın ordusu gelince ordunun içine salın.

 

BÖYLEDE YAPTILAR

Ordunun içinde bir komutan bu kadınlardan birine musallat oldu ve musa as ordusuna kolera hastalığı peydah oldu ve 70 bin kişi öldü bu komutanı bir inançlı asker kılıçla öldürünce hastalık bıcak gibi kesildi Musa as ordusu o beldeyi feth etti ve belam ve tayfası helak oldu gitti

Allahımız Tağalanın bahsettiği kuranda ismi zikr edilmeyen İslam alimleri tarafından isminin  Bel’am İbni Baura’ olduğu anlatılan Allahu teâlâ’nın bu kadar yetki ve sırlarını verdiği halde niye muhafaza edemediğini rabbimizin nimetlerine bir gün olsun şükretmediği için olduğunu hiç düşündünüz mü?

Bana şükrederseniz, size verdiğim nîmetleri kat kat artıracağım; ama eğer nankörlük ederseniz, bilin ki Benim azâbım çok çetindir!” (İbrahim, 14/7)

İşte her hangi bir kişi dünyayı ahretine tercih edince, Hazret-i Allah’ı bırakıp güçlüye uyunca ve yahut güçlünün şerrinden korkup ona meyl etmek zorunda kalınca neticesi bu olur,

Hiç şüphesiz ki İslâm’dan çıkıp sapıtırlar ve bir müddet sonra Allah muhafaza küfre dahil olurlar. Artık bunların işi Allah’a kalmış.

 

KUR’AN’DA BEL’AM KARAKTERİ

----Egemen güçü temsil eden kişi FİRAVUN

----Mal, para gücünü temsil eden kişi KARUN

----Sistemin devlet kademelerindeki temsili  HAMAN

----Sistemin inançsal boyutunu yani halkın inançları üzerindeki tahakkümü sağlayan onları yönlendiren insanların dini inançlarını başka alanlara kanalize eden de BEL’AM oluşturmuştur.

 

- Bel'am, dünyevî çıkar ve hesaplar için Allah'ın dinini tahrif eden bir ilim ve din adamını yanlış sistemin içinde  yöneticilere yaranmak maksadıyla Allah'ın hükümlerini çiğneyen ve asıl gayesinden saptıran kimseleri temsil etmektedir.

 

1-Hakkı gizlerler ve Hakka batılı karıştırırlar

Hakkı batıla karıştırmayın ve bile bile hakkı gizlemeyin.2/Bakara-42

2-İyiliği/marufu başkalarına emrederler ama kendileri yapmazlar (Sanki onlar bundan muaf)

Kitap'ı okuyup durduğunuz halde kendinizi unutur da başkalarına mı iyilikle emredersiniz? Düşünmez misiniz? 2/Bakara-44

3-Kitabı tahrif ederler istedikleri gibi yorumlarlar

Size inanacaklarını umuyor musunuz? Oysa onlardan bir takımı Allah'ın sözünü işitiyor, ona akılları yattıktan sonra, bile bile onu tahrif ediyorlardı.2/Bakara-75

4-Kendi yazdıklarını söyledikleri Allaha izafe etmeye çalışırlar

Vay, Kitabı elleriyle yazıp, sonra da onu az bir değere satmak için, «Bu Allah katındandır» diyenlere! Vay ellerinin yazdıklarına! Vay kazandıklarına.2/Bakara-79

 

Muhterem dostlar buradan alacağımız en önemli ders kuranı ve Allah’u teâlâ’nın emir ve yasaklarını ilmihalimizi ve islami yaşantımızı ehli sünnet itikadı içinde öğrenip kendimizi yetiştirmek ve toplumu uyarmak

 

Selam ve dua ile

 
Etiketler: Şeytanın, peşine, taktığı, kimse,
Yorumlar
Haber Yazılımı