Yazı Detayı
06 Ağustos 2019 - Salı 14:08
 
ZİLHİCCE AYI ve KURBAN
İsmail ÖZDEMİR
 
 

KEVSER -1. Şüphesiz biz sana Kevseri verdik. 2. O Halde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes. 3. Doğrusu sana buğzeden, soyu kesik olanın ta kendisidir.

Hz. Peygamberin oğlu Kâsım vefat edince, münafıklardan Âs b. Vâil Hz. Peygamber hakkında, "Bırakın şu soyu kesik adamı. Ölünce unutulup gidecek" demişti. Bunun üzerine bu sûre inmiştir. 

“Bu hayvanların ne etleri ve ne de kanları Allah’a ulaşacaktır: Allah’a ulaşacak olan ancak, O’nun için yaptığınız gösterişten uzak amel ve ibadetlerdir.Muhsinleri müjdele.”Hacc Suresi; 37)

 

ZİLHİCCE AYI-Hac ibadetinin yapıldığı ve Kurban Bayramı’nın bulunduğu aya ZİLHİCCE denir. Ayların 12.si,Haram ayların ikincisidir.Zilhicce ayının ilk on gününde yapılan ibadetlerin kıymeti çoktur.
Peygamberimiz Buyurdular ki:

(Zilhiccenin ilk günlerinde tutulan oruç, bir yıl oruç tutmaya bedeldir. Bir gecesini ihya etmek de Kadir Gecesi’ni ihya etmek gibidir.) [İbni Mace]
Zilhiccenin ilk on gecesinde yapılan amel için, 700 misli sevab verilir. [Beyhekî]


(Terviye günü [Arefe’den önceki gün] oruç tutup, günah söz söylemeyen Müslüman Cennete girer.) [Ramuzul Ehadis]


(Zilhiccenin ilk on günü, fazilette bin güne, Arefe günü ise on bin güne eşittir.) [Beyhekî]


Peygamber efendimiz, Zilhiccenin ilk on gününde yapılan amellerin, diğer aylarda yapılan amellerden daha kıymetli olduğunu bildirince, Ashab-ı kiram, (Ya Resulallah, bu ayın ilk günleri yapılan ameller, Allah yolundaki cihaddan da mı daha kıymetlidir?) dediklerinde, (Evet, cihaddan da kıymetlidir, ancak canını, malını esirgemeden savaşıp şehid olanın cihadı daha kıymetlidir) buyurdu. (Buhârî)


Muaz b. Cebel (ra) Resulullah’ın (asm) şöyle buyurduğunu rivayet etti:
“Beş geceyi ihya edene cennet vacip olur. Bunlar: Terviye (Zilhicce ayının sekizinci) gecesi, Arefe gecesi, Kurban Bayramı gecesi, Ramazan Bayramı gecesi ve Şaban’ın on beşinci gecesidir.(Esbehani) 

 

Zeyd bin Erkâm radiyallahü anh bildirmiştir: Ashab-ı Kiram (ra): “Yâ Resûlallah! Şu bayramda kesilen kurban nedir?” dediler. Peygamber Efendimiz: “Babanız İbrâhîm’in sünnetidir” buyurdu.Sahabîler:“Peki, kurbanda bizim için ne sevap vardır?” diye sordular.Allah Resûlü: “Her kıla ve yüne karşılık bir hasene vardır. (Bir hasene en az on sevaptır.)” buyurdu. 

 

"Kim genişlik ve imkân bulur da kurban kesmezse, bizim namazgahımıza yaklaşmasın."                           

(Ahmed ve İbni Mace, Ebu Hureyre'den rivayet etmişlerdir.)

 

(Bu on günün hayrından mahrum olana yazıklar olsun! Bilhassa dokuzuncu [Arefe] günü oruçla geçirmelidir! Onda o kadar çok hayır vardır ki, saymakla bitmez.) [T. Gafilin]


Hadis-i Şerif’lerde bildirilen müjdelere ulaşmak için;

1-Allah’a  C.C. şirk koşmamak 2-Hakk’a Tabi olan kul olmak 3-İstikamet üzere olmak gerekir.

İmkanı olanlar mutlaka kurban kessin.Tesbihatlarımızı-Hayır Hasenatımızı-İbadetlerimizi bu günlerde arttıralım.Bol sadaka verelim.Kendimiz,Ailemiz-Çocuklarımız-Zürriyetimiz ve İslâm Alemi için DUA edelim.

 
Etiketler: ZİLHİCCE, AYI, ve, KURBAN, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı