Uncategorized

6 yıldır 664 binden fazla siber saldırı engellendi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sınır kapılarındaki güvenlik kadar ‘siber kapılardaki güvenliğin’ de önemli olduğuna vurgu yaparak, 2022 yılında yerli ve milli uygulamalarla 138 bin 445 siber saldırının engellendiğini..

6 yıldır 664 binden fazla siber saldırı engellendi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sınır kapılarındaki güvenlik kadar ‘siber kapılardaki güvenliğin’ de önemli olduğuna vurgu yaparak, 2022 yılında yerli ve milli uygulamalarla 138 bin 445 siber saldırının engellendiğini açıkladı.

ANKARA (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yazılı açıklamada, 2013 yılında kurumsal Siber Olaylara Müdahale Ekibi’nin (SOME) kurulduğunu, SOME bünyesinde 2 bin 125 kişinin görev yaptığını kaydetti.

Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) ile SOME’ler arasında alarm, uyarı ve güvenlik bildirimlerini paylaşmak amacıyla SOME İletişim Platformu’nun (SİP) geliştirildiğini de aktaran Karaismailoğlu, internette artan kullanıcı sayısıyla birlikte, kötü niyetli eylemler ve hack’lemelerin arttığını, dijital saldırıların, kurumsal, sistemli ve uluslar üstü bir düzeyde yapıldığının altını çizdi.

6 YILLIK SAYIYI AÇIKLADI

Siber saldırı sayılarını açıklayan Bakan Karaismailoğlu, 2022 yılında toplam 138 bin 445 siber saldırının engellendiğini açıkladı.

Son 6 yıllık dönemde ise engellenen siber saldırı sayısının 664 bin 263’’a ulaştığını belirten Karaismailoğlu, ““2022 yılı içinde USOM çalışmaları kapsamında tespit edilen 72 bin 226 zararlı bağlantının erişimi engellendi. Ayrıca, yine bu yıl içinde kurum ve kuruluşlara yönelik önlemler alınması için 14 bin 833 adet siber güvenlik bildirimde bulunuldu. Saldırılar, operatörler tarafından dağıtık servis dışı bırakma (DDoS), oltalama (Phishing) ve spam olarak gerçekleşti”” dedi.
 
Siber güvenlikte ciddi önlemler aldıklarını vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, yazılı açıklamada, ““Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde kurulum çalışması tamamlanan Siber Güvenlik Operasyon Merkezi ile USOM ve operatörler arasındaki iş ve işlemlerin 7/24 kesintisiz olarak izlenebilmesi ve gerekmesi halinde aksiyonların zaman kaybetmeksizin alınmasına imkan sağladık. Yerli ve milli uygulamalarla sınır kapılarımız gibi siber kapılarımızdaki güvenliğimizi de sağlıyoruz. Siber kapılardaki güvenlik de en az sınır kapılarımız kadar önemli”” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL