Güncel Siyaset

Bitmeyen Restorasyonlar Vatandaşı Tedirgin Ediyor!

“Bitmeyen Restorasyonlar Vatandaşı Tedirgin Ediyor!” DEVA Osmangazi İlçe Başkanlığı, ilçedeki bitmeyen restorasyonları gündeme taşıdı. Bunlardan biride Güngörmez Mescidi. Atatürk Caddesi üzerinde, Tahtakale’ye girişte, tarihi Ulucami’nin gölgesinde kalmış 16. yüzyıldan hatıra..

Bitmeyen Restorasyonlar Vatandaşı Tedirgin Ediyor!

“Bitmeyen Restorasyonlar Vatandaşı Tedirgin Ediyor!”

DEVA Osmangazi İlçe Başkanlığı, ilçedeki bitmeyen restorasyonları gündeme taşıdı. Bunlardan biride Güngörmez Mescidi. Atatürk Caddesi üzerinde, Tahtakale’ye girişte, tarihi Ulucami’nin gölgesinde kalmış 16. yüzyıldan hatıra küçük bir mescid. Restorasyon talebi 6 yıl boyunca gazetelerde haber konusu olan mescit niyahetinde 14 Temmuz 2020 tarihinde mescitte restorasyona başlanıldı. Çalışma alanındaki tabelada da işin bitim tarihi 12 Mayıs 2021 olarak görülmekte.

Konuyla ilgili olarak DEVA Osmangazi İlçe Başkanı Yasin Gök; “Bursamızın tarihi turizm hedefleri kapsamında gerçekleştirdiği restore çalışmalarını yakından takip ediyoruz. İlçemizde 40 civarı tarihi eser yenileniyor. Güngörmez Mescidi bulunduğu konum itibariyle önemli bir merkezde. Biz parti olarak restorasyon çalışmalarını kısa zamanda bitirilmesini arzu ederiz. Genel Başkanımız sayın Ali Babacan’ın hazırlattığı eylem planları içinde restorasyonlarda var. O nedenle de bizler için bu çalışmalar önemli. 2022 yılı bitti ve bizde 2023 yılına girdik. 2021 yılı mayıs ayı içinde bitmesi gereken bu nadide eser şimdi tel örgülerle çevrilmiş ve ne yazık ki, çalışma tamamlanabilmiş değil. Emirsultan Camii’nin yıllar süren restoran işlemini görünce, bu küçücük mescidin de restorasyon çalışmalarının yıllarca sürmemesini umut ediyorum.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL