Kültür-Sanat

Bursa’da 11 ayın sultanına özel sergi

Bursa’da iftar programları, Tasavvuf Müziği konserleri, sergiler, Karagöz gölge oyunu, meddah ve tasavvuf söyleşileriyle Ramazan ayının manevi iklimini Bursalılara derinden hissettiren Büyükşehir Belediyesi, 11 ayın sultanına özel ayrıcalıklı bir sergiyi..

Bursa’da 11 ayın sultanına özel sergi

Bursa’da iftar programları, Tasavvuf Müziği konserleri, sergiler, Karagöz gölge oyunu, meddah ve tasavvuf söyleşileriyle Ramazan ayının manevi iklimini Bursalılara derinden hissettiren Büyükşehir Belediyesi, 11 ayın sultanına özel ayrıcalıklı bir sergiyi daha izlenime açtı.

BURSA (İGFA) –  Koleksiyoner Bekir Kantarcı’nın özel koleksiyonundan oluşturulan ‘Osmanlı’dan Günümüze Kabe Örtüleri, Hac Hatları ve Osmanlı Saray Kokuları’ sergisi, Tayyare Kültür Merkezi’nde ziyarete açıldı.

Bursa Milletvekili Osman Mesten, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Fethi Yıldız, İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır ve çok sayıda sanatsever, açılışta hazır bulundu.

Bursa Milletvekili Osman Mesten, gelecek nesillerin geçmişi mutlaka bilmeleri gerektiğini belirterek, “Yeni neslin maneviyattan, tarihimizden, kültürümüzden haberdar olmaları, geçmişi bilmeleri lazım. Serginin ‘bu açıdan’ hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Fethi Yıldız da, manevi değerleri olan, geleceğe ışık tutan bu koleksiyon çalışmalarını yapanlara teşekkür ederek, yeni nesle mutlaka anlatılması gerektiğini kaydetti. 

Sergide Osmanlı Dönemi’ne ait Kabe örtüleri, Ravza-i Mutahhara örtüleri, hatlar, yazma eserler, fotoğraflar, resimler, Kabe örtüsü kokuları ve Osmanlı saray koku örnekleri yer alıyor.

100’ün üzerinde parçadan oluşan sergi, Tayyare Kültür Merkezi’nde 30 Nisan’a kadar gezilebilecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL