Bursa Yaşam

DOHADERN; “Toplu köpek katliamları ve hayvanseverlere şiddet son bulsun!

Havrita Kapatılsın!” Havrita adlı haritanın, toplu köpek katliamlarına ve hayvanseverlerin öldürülmesine neden olduğunu söyleyen Doğal Yaşamı ve Hayvanları Koruma Derneği üyeleri bu haritanın kapatılmasını talep ediyor. Konuyu gündeme getiren DOHADERN..

DOHADERN; “Toplu köpek katliamları ve hayvanseverlere şiddet son bulsun!

Havrita Kapatılsın!”
Havrita adlı haritanın, toplu köpek katliamlarına ve hayvanseverlerin öldürülmesine neden olduğunu söyleyen Doğal Yaşamı ve Hayvanları Koruma Derneği üyeleri bu haritanın kapatılmasını talep ediyor.

Konuyu gündeme getiren DOHADERN Başkanı Veteriner Hekim İbrahim Tugay Ateş; ” İnternet üzerinde bir süredir “Başıboş Köpek Sorunu” – “Müdafaa-i Hürriyet Topluluğu” – “Silahlan ve Savun” adlarıyla çeşitli troll hesaplar üzerinden hayvanlara karşı nefret propagandası yapılıyor. Bu durum artık sokak hayvanlarının ve hayvanseverlerin can güvenliğine kast eder bir hale geldi.

havrita.com adlı harita üzerinden, hayvanların yaşam alanları fişleniyor. Bu harita açıldığından beri, zehirlemeler, kurşuna dizmeler, ölü köpekleri ağaçlara asmalar gibi çeşitli işkencelerle hayvanlar katledildi. Haritanın, hayvanları hedef göstermek dışında hiçbir toplumsal faydası bulunmuyor. Her önüne gelen, hiçbir kontrol mekanizması olmadan böyle fişleme haritaları açabilecek mi?

Bunun yanında, hayvanseverleri itetapan, itperest diye niteliyorlar ve bütün gün hakaretler yağdırıyorlar. Bu dilin yaygınlaşması, hayvana şiddeti de yaygınlaştırıyor.
Sadece hayvanları değil, besleme yapanları da “evet insanları!” da havritaya işaretliyorlar.
Söylemleri ise “bütün itler ölecek, iti de sahibini de gördüğünüz yerde vurun” şeklinde.
Yapılan nefret propagandasının sonuçları ise, pek çok toplu köpek katliamının yanında takip edebildiğimiz kadarıyla:

Hayvanların haklarını savunan Görkem Bilal bir saldırgan tarafından kurşunlandı,
Funda Güçlü, Yahya Köşek, Merhem Köşek ailesi hayvana nefret nedeniyle sokak ortasında öldürüldü,
Bunun dışında bize ulaşan 11 saldırı, silahlı saldırı ve darp olayları yaşandı.
Tüm bu nedenlerle, hayvanları hedef gösteren Havrita haritası kapatılmalı, Nefret pompalayan yan sayfaları için ise yasal süreç başlatılmalıdır.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL