Siyaset

Ekşioğlu: “Atatürk ve devrimleri kırmızı çizgimizdir”

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için cumhurbaşkanı aday adayı olduğunu açıklayan Basın Konseyi eski Genel Sekreteri, Abdullah Ekşioğlu Mustafa Kemal Atatürk ve devrimlerinin kırmızı çizgileri olacağını açıkladı. ANKARA İGFA- 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri..

Ekşioğlu: “Atatürk ve devrimleri kırmızı çizgimizdir”

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için cumhurbaşkanı aday adayı olduğunu açıklayan Basın Konseyi eski Genel Sekreteri, Abdullah Ekşioğlu Mustafa Kemal Atatürk ve devrimlerinin kırmızı çizgileri olacağını açıkladı.

ANKARA İGFA- 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için cumhurbaşkanı aday adayı olduğunu açıklayan Basın Konseyi eski Genel Sekreteri ve ünlü reklam filmi yönetmeni Abdullah Ekşioğlu, özgürlüklerin birinci önceliği olduğunu fikir ve ifade özgürlüğünü çok önemsediğini ve bu kapsamda cumhurbaşkanına, kendi şahsına hakareti bir yere kadar hoş karşılayabileceğini ancak Mustafa Kemal Atatürk ve devrimlerinin kırmızı çizgileri olduğunu açıkladı. Herkesin Atatürk’ü sevmek zorunda olmadığını, sonuç olarak insanları zorla vatansever yapmanın mümkün olmadığını da kaydeden Ekşioğlu, “insanların fikirlerine katılmasam bile sevmemeyi anlayabilirim. Cehaletten, ya da milli duygulara hassasiyet eksikliğinden hatta ihanetten kaynaklanıyor olabilir ancak Atatürk ve devrimlerine hakaret edilmesini hoş karşılamam mümkün değil bu konuda 5816 sayılı kanunun etkin işletilmesini siyasi irade olarak teşvik edeceğim.” şeklinde konuştu.

Mevcut iktidara atfedilen siyasi duruşun da etkisiyle Mustafa Kemal Atatürk’e hakaretin, bazı kişiler için ikbal, bazıları için geçim kaynağı, bazıları için ise reklam malzemesi haline geldiğini iddia eden Ekşioğlu, bu gibi girişimlerin yeteri kadar kararlı bir dirençle karşılaşmamasının bu ahlaksız insanları cesaretlendirdiğini, bu kişilerin cesaretinin 23 Aralık 1930’da Menemen’de üzerlerine kuru sıkı ateş edildiği ve zarar görmedikleri için kendilerine ilahi onay atfeden ve Yedek Subay Mustafa Fehmi Kubilay’ı vahşice şehit eden yobazlardan bir farkı olmadığını savundu. Abdullah Ekşioğlu, “her ne kadar özgürlükler konusunda mevcut siyasi liderlerin hiçbirinin sahip olmadığı bir hassasiyete sahip olsam da konu Atatürk ve devrimleri olduğunda siyasi irade kararlılığını göstermeli ve taviz verilmeyeceği herkes tarafından anlaşılmalıdır.” diyerek, bu kişilerin varsa üniversite ve kamu kurumlarıyla ilişiklerinin de derhal sonlandırılacağını, kurucu değerlere hakaret edenlerin kamu kaynaklarından nemalanmalarına asla izin verilmeyeceğini ifade etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL