Uncategorized

“Türkiye’nin güçlü deniz kuvvetine sahip olması tercih değil, zorunluluktur”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mavi Vatan 2022 Tatbikatı bitiş töreninde yaptığı konuşmada, “Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olan Türkiye’nin güçlü bir deniz kuvvetine sahip olması tercih değil, zorunluluktur” dedi. ANKARA (İGFA)..

“Türkiye’nin güçlü deniz kuvvetine sahip olması tercih değil, zorunluluktur”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mavi Vatan 2022 Tatbikatı bitiş töreninde yaptığı konuşmada, “Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olan Türkiye’nin güçlü bir deniz kuvvetine sahip olması tercih değil, zorunluluktur” dedi.

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Konukevi’nden Mavi Vatan Tatbikatı bitiş törenine canlı bağlantı ile katılarak bir konuşma yaptı.

Tatbikatta görev alan askerleri selamlayarak konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vatan topraklarının, denizlerimizin ve semalarımızın güvenliğini sağlamak, vatandaşlarımızın huzur içinde yaşamalarını temin etmek için gösterdiğiniz gayretler dolayısıyla her birinize şükranlarımı sunuyorum” diye ekledi.

“Dünyanın en köklü devlet ve ordu geleneğine sahip milleti olarak hazarda ve seferde daima vatan müdafaasına, ülkenin hak, alaka ve menfaatlerinin korunmasına hazır bir silahlı kuvvetlere sahibiz” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kahraman ordumuz bir yandan sınırlarımızda ve ötesinde pek çok önemli görevi başarıyla ifa ederken, diğer yandan da hazırlıklarını gözden geçirdiği tatbikatlarını planlandığı şekilde sürdürüyor” dedi.

Mavi Vatan 2022 Tatbikatı’nın hem harekâta hazırlık eğitimlerini tamamlamak hem de yerli ve millî silah sistemlerinin etkinliğini test etmek amacıyla 11 Nisan’dan beri devam ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın Karadeniz, Ege ve Doğu Akdeniz’deki unsurlarının, diğer kuvvet komutanlıkları ve kamu kurumlarıyla koordinasyon hâlinde yürüttüğü tatbikatımız, hamdolsun, başarıyla neticelenmiştir. Tatbikata katılan gemiler, uçaklar, helikopterler, insansız hava araçları ve özel görev personelimiz vazifelerini bihakkın yerine getirerek her zaman harekâta hazır olduklarını göstermişlerdir” diye ekledi.

“KRİZ BÖLGELERİNDE YÜRÜTTÜĞÜMÜZ İNSANİ KURTARMA VE YARDIM OPERASYONLARIYLA DÜNYANIN TAKDİRİNİ KAZANDIK”

Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olan Türkiye’nin güçlü bir deniz kuvvetine sahip olmasının tercih değil, zorunluluk olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun için deniz kuvvetlerimizi hem araç-gereç hem personel bakımından sürekli geliştirmeye, vatan savunmasına en üst düzey katkıyı vermeye hazır hâlde tutmaya özel önem veriyoruz. İnşa ettiğimiz yeni gemilerle, denizaltılarla, gemilerimiz için geliştirdiğimiz silah sistemleriyle, bölgesinin ve dünyanın en güçlü deniz kuvvetine sahip ordusu olana kadar bu çalışmaları kararlılıkla devam ettireceğiz” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL