Haber Detayı
17 Mayıs 2020 - Pazar 12:43
 
800 BİN İNSANI KATLEDEN RUANDA SOYKIRIMCISI YAKALANDI
Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Ruanda soykırımında yüzbinlerce kişinin ölümünden sorumlu tuttuğu isimlerden Felicien Kabuga, Fransa'da yakalandı.
GÜNDEM Haberi
800 BİN İNSANI KATLEDEN RUANDA SOYKIRIMCISI YAKALANDI

Fransa Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, yaklaşık 800 bin kişinin katledildiği Ruanda soykırımının sorumlularından Felicien Kabuga’nın 26 yıl sonra Fransa’nın başkenti Paris’te jandarmalar tarafından yakalandığı belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, yakalanması için 5 milyon dolar ödül konulan 84 yaşındaki Kabuga’nın Asnieres-Sur-Seine’de sahte kimlikle yaşadığı dairesinde bulunduğu ifade edildi.

Eski işadamı Felicien Kabuga, katliamı yapan militanlara finansal destek sağlamakla suçlanıyor. Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması (IRMCT), 1997’de Felicien Kabuga’yı soykırım, soykırımda suç ortaklığı ve soykırıma teşvik etme dahil 7 farklı konuda suçlu bulmuştu.

Felicien Kabuga Paris Temyiz Mahkemesindeki işlemlerinin ardından, Lahey’deki uluslararası mahkemeye çıkarılacak.


 
Ruanda’da 1994 yılında Hutular’ın Tutsilere ve ılımlı Hutulara karşı başlattığı şiddet eylemlerinde 100 günde 800 binden fazla Tutsi hayatını kaybetmişti.

Kabuga, başkent Paris’te sabaha karşı düzenlenen operasyonla yakalandı. Asnières-sur-Seine bölgesinde bir apartman dairesinde ele geçirilen Kabuga’nın sahte kimlikle uzun süredir burada yaşadığı belirtildi.

Ruanda’nın en çok aranan adamı olarak bilinen Kabuga’nın yakalanması için ABD 5 milyon dolar (yaklaşık 35 milyon TL) ödül koymuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 800, BİN, İNSANI, KATLEDEN, RUANDA, SOYKIRIMCISI, YAKALANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı