Haber Detayı
03 Haziran 2020 - Çarşamba 17:33
 
ESNAFI SIRAT KPRÜSÜNDE FAİZ İLE SINIYORLAR
Alın teri katmerli faize mahkum edilmemeli! diyen, Saadet Partisi Bursa İli Ekonomiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Taner Keleş önemli açıklamalarda bulundu.
EKONOMİ Haberi
ESNAFI SIRAT KPRÜSÜNDE FAİZ İLE SINIYORLAR

Taner Keleş, “1 Haziran itibari ile normalleşme sürecinde, Corona Tedbirleri kapsamında kapalı olan esnaf ve iş yerleri için ekonomik destek paketindeki faiz oranlarını eleştirerek tepki gösterdi. Keleş  “Cumhurbaşkanlığı ve Hükümet’in; Corona Tedbirleri’ne esnaf ve vatandaşlarımız harfiyen uydu. Eğer bugün Corona illetinden Türkiye en az kayıpla atlattı ise bu özellikle 65 üstü yaş gurubunun özverisi ile olmuştur. Sağlık alanında atılan sağlam adımlar yerini ekonomik tedbirlere bırakmalıdır. Hükümet’in ekonomik destek paketinde önemli bir ayak devlet ve özel bankaların tahakkumetinde olan faizli kredi paketleridir. 10 bin lira ile 400 bin lira arasında olan destekleme paketinde 12 ay-60 ay aralığında olan taksitlendirmelerde fahiş diyebileceğimiz faiz oranlarına rastlamaktayız.

 

Düşünün ki;  esnafımız 2,5 aydır kapalı. Kepengi bir kaç gün önce açmış. Dükkanın içinde yiyecek varsa dayanmaz çöpe atar! Giyim eşyası varsa, kışlık giyeceğini nereye satacak yaz sıcağında! Elektronik eşya ise haftalık model değiştiriyor cihaz üreticileri! Esnaf ve işletmeler ayakta kalmaya çalışmakta iken, içerisinde en büyük destek uzun soluklu faizsiz krediler olmalıdır. An itibari ile kredi faizleri her 1 lira için yüzde 51 ila 64 aralığında değişmektedir. Kredi Paketleri içinde avantajlı olarak nitelenen teşvik paketinde ise esnafımızdan istenilen evrakları ve ipotekleri temin etmek ise nerede ise imkansızdır.

 

Esnaf sana son çare olarak geliyorsa biraz daha makul faizsiz destek ile çöken işletmeciyi bankaların ayağa kaldırması lazım. Bu destek olayı çiftçimiz içinde geçerli. Yakın zamanda doğal afetle sarsılan Bursalı çiftçimizin her zaman yanında olduğumuzu da belirtmek isterim. Saadet kadroları geleceği güvenle imar eder. Tekrar Bursa’mıza geçmiş olsun dileklerimizi sunarken Bursalılara saadetli günler dilerim.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ESNAFI, SIRAT, KPRÜSÜNDE, FAİZ, İLE, SINIYORLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı