Haber Detayı
12 Haziran 2019 - Çarşamba 11:57
 
Yıldırım'dan skandal Patrik Bartholomeos twiti
Binali Yıldırım Patrik Bartholomeos için "ekümenik" sıfatını kullanıp twit attı. CHP'nin tepki göstermesi üzerine twitini sildi.
- Haberi
Yıldırım'dan skandal Patrik Bartholomeos twiti

Türkiye'nin resmi olarak tanımadığı "ekümenik patrik" statüsünü AKP'nin İBB Başkan adayı Binali Yıldırım, Fener Rum Patriği Bartholomeos'u "ekümenik patrik" olarak kutladı. CHP'nin tepki göstermesi üzerine twitini sildi ve "ekümenik" kelimesini çıkararak yeni bir twit attı.

İşte Yıldırım'ın skandal tweeti:

"İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi Ekümenik Patriği ve İstanbul Başpiskoposu Patrik Bartholomeos'un isim gününü kutluyor, sağlıklı ve uzun bir ömür diliyorum."

 

 


CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç TBMM Genel Kurul'unda Binali Yıldırım'ın söz konusu tweetini okurken, "Bu doğru mudur?" diye sordu. Yıldırım, tebrik mesajını "ekümenik" statüsüne CHP'den gelen tepkiler sonrası kaldırırken, "ekümenik" kelimesini çıkarttığı mesajını bir saat içinde yeniden paylaştı. "Ekümenik" statüsü, Cumhuriyet tarihinde ilk defa dile getirildi.

 

Yıldırım'ın ikinci paylaşımı ise şöyle oldu:

"Fener Rum Patriği Sayın Bartholomeos'un isim gününü kutlar, kendisine sağlıklı bir ömür dilerim."

 

Türkiye, Patrikhane'nin ekümenikliğini tanımıyor. Ekümenik, Patrikhane'yi tüm Ortodoksların merkezi ve lideri olarak kabul etme anlamına geliyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yıldırım'dan, skandal, Patrik, Bartholomeos, twiti,
Yorumlar
Haber Yazılımı