Kültür-Sanat

İstanbul’u bisiklet rotaları çıkarılıyor

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Tarihi Yarımada’daki bisiklet turu düzenlendi. İSTANBUL (İGFA) – Tarihi Yarımada, İBB ve Fatih Kocamustafapaşa İlkokulu iş birliğinde düzenlenen “Mektepten Meclise Pedal”..

İstanbul’u bisiklet rotaları çıkarılıyor

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Tarihi Yarımada’daki bisiklet turu düzenlendi.

İSTANBUL (İGFA) – Tarihi Yarımada, İBB ve Fatih Kocamustafapaşa İlkokulu iş birliğinde düzenlenen “Mektepten Meclise Pedal” etkinliğine sahne oldu.

Küçük büyük yüzlerce İstanbullu, 23 Nisan kutlamaları kapsamında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun startıyla pedal çevirdi.

Turu başlatmadan önce Fatih ilçesindeki ilköğretim öğrencilerinin, sivil toplum kuruluşlarının bisiklet kulüplerinin ve velilerin yer aldığı bisikletlilerle buluşan Başkan İmamoğlu, Ordu Caddesi’nin yayalaştırılması konusunda ısrar olacağını söyledi.

Bisiklet yollarının artması için çalıştıklarını kaydeden İmamoğlu, “Bisiklet yollarının bildiğimiz bazı ana ana arterlere konması için ısrar edeceğim. Vallahi en çok da çocuklar için… Dünyanın en güçlü yeteneklerine sahip olmalarını sağlamak adına onların temiz, sıhhatli, güzel bir ortamda yaşamasını sağlamamız lazım” dedi.

Başkan İmamoğlu, İstanbul’un yedi tepesinin bulunduğu Fatih’le ilgili hayalini şöyle paylaştı:

“Araçtan arınmış, yollarında tertemiz, pırıl pırıl bisikletle dolaşılan, yaya yollarının bol olduğu bir Fatih. Var olan araçların ve otobüslerin elektrikle çalıştığı bir Fatih istiyorum. Tertemiz bir Fatih istiyorum. Kadim tarih diye dediğimiz, kadim kültür diye tariflediğimiz dünyanın belki de en güzel parçası diye tariflediğimiz alana bu yakışır. Sokaklarında,   dünyanın her tarafından gelen turistlerin, hayranlıkla izlediği, hayranlıkla baktığı, tarihi eserleri gezdiği ve burada oturan sizlerin o güzel kültürü nasıl yaşattığını gördüğü bir Fatih’i istiyorum.

BİSİKLETLİLER İÇİN ROTALAR GELİYOR

Ayrıca İstanbul genelini kapsayan bir “Bisiklet Master Planı” çalışıldığının bilgisini paylaşan Başkan İmamroğlu, “Bisiklet yollarıyla ilgili tasarım rehber hazırlıyoruz. Bütün İstanbul’u kapsayan inanılmaz güzel rotalar çıkartıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL