Güncel Siyaset

600 Yıllık Kapalıçarşıyı Ayağa Kaldırmak İçin Daha Neyi Bekliyorsunuz

“Şehrimizin En Önemli Yapılarından Biri Olan 600 Yıllık Kapalıçarşıyı Ayağa Kaldırmak İçin Daha Neyi Bekliyorsunuz!”Dünyanın en büyük ve en eski alışveriş merkezi, 554 yıllık Kapalıçarşı’da; DEVA Osmangazi İlçe Başkanlığı kapsamlı..

600 Yıllık Kapalıçarşıyı Ayağa Kaldırmak İçin Daha Neyi Bekliyorsunuz

“Şehrimizin En Önemli Yapılarından Biri Olan 600 Yıllık Kapalıçarşıyı Ayağa Kaldırmak İçin Daha Neyi Bekliyorsunuz!”Dünyanın en büyük ve en eski alışveriş merkezi, 554 yıllık Kapalıçarşı’da; DEVA Osmangazi İlçe Başkanlığı kapsamlı bir restorasyon istedi. 3 bin 600 dükkanın bulunduğu Kapalıçarşı’nın adeta bir klima ve çanak anten tarlası haline gelen, tonlarca ağırlıkta su depolarının bulunduğu çatısı dahil yenilenmenin şart olduğunu belirten DEVA Osmangazi ekibi konuyla ilgili olarak çıkardığı bulguları da basınla paylaştı. 2015-2016 yılları arasında başlanarak bölüm bölüm gerçekleşen restore çalışmalarında araya giren coronavirüsü tehdidi nedeniyle yarım kalmış, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği ile Cumhurbaşkanlığı Makamının teşvikleri ile geçtiğimiz yıl Tarihi Hanlar ve Kapalı Çarşı’yı sarmalayan 70 civarı bina “acil” kamulaştırılarak yıkılmıştı. Yılda yaklaşık 100 milyon kişinin ziyaret ettiği, 110 bin 868 metre kare bir alana sahip olan 45 bin metre kare kapalı alanı bulunan, Tarihi Hanlar ve Kapalı Çarşı’nın Bursa’nın tanıtılmasındaki önemine değinen İlçe Başkanı Yasin Gök, yapının Osmangazi ilçesi için önemine değinerek; “Tarihi ayağa kaldırıyoruz diye kendilerine yol çizenler, tarihe küsmemelidir!” dedi.

İlçe Başkanı Yasin Gök; “Tarihi Hanlar ve Kapalı Çarşı civarı bizim turizm alanında çıta atlamamızı sağlayacak en büyük etkendir. Hatırlarsanız;

2012 yılında James Bond serisinin 24. filmi olan “Skyfall”’ın çekimlerine ev sahipliği yapan Kapalıçarşı’nın özellikle çatısının durumu çekimler sırasında gündeme gelmiş, zamanın Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Recep Altepe’nin özel girişimleri ile Anıtlar Kurulu başta olmak üzere ilgili tüm birimlerden gerekli izinler alınarak 2015-2016 yıllarında sınırlıda olsa bir restorasyon çalışması başlatılmıştı. Bugün geldiğimiz noktada Kapalı Çarşıyı çevreleyen yapılar yıkılmış, yıkılan yerler ile de bazı kazı çalışmalarının başlatıldığını görüyoruz. Tabi bu çalışmalar sırasında göze hoş gelmeyen bazı Büyükşehir’inde ifadesi ile kaçak bir yapının da varlığından hoşlanmadığımızı belirtmek isteriz. Zafer Plaza’nın yıkılan uzantısının olduğu bir alana çelikten yapı inşa edildi. Konuyla ilgili gereken açıklama bizzat Büyükşehir Başkanı sayın Alinur Aktaş tarafından yapılarak Bursalılara “yıkılacağı” müjdesi verilse de bu yapı 10 ocak tarihi itibari ile dikkatleri de üstüne çekilecek bir biçimde balonlarla süslenerek açıldı! Kapalı Çarşı’nın yıllara meydan okuyan özelliğini Bursa’ya yakışan bir restoreyle ayağa kaldırmak yetkililerin boynunun borcudur. Şiddeti 6 ve üzeri olabilecek her deprem tarihi yapıya zarar verecektir. Zamanı ötekileştirmeden bu restore çalışmaları biran önce kapsamlı bir şekilde başlatılmalıdır.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL