Güncel

“Doğanbey’i Osmanlı Konakları Şeklinde Yeniden İnşa Edelim!”

“Doğanbey’i Osmanlı Konakları Şeklinde Yeniden İnşa Edelim!” Yapıldığı günden itibaren yalnızca Bursa’da değil Türkiye genelinde tartışmalara ve eleştirilere neden olan Doğanbey TOKİ konutlarıyla ilgili flaş gelişme! Üniversitelerin mimarlık Fakültelerinde ‘’Bir..

“Doğanbey’i Osmanlı Konakları Şeklinde Yeniden İnşa Edelim!”

“Doğanbey’i Osmanlı Konakları Şeklinde Yeniden İnşa Edelim!”
Yapıldığı günden itibaren yalnızca Bursa’da değil Türkiye genelinde tartışmalara ve eleştirilere neden olan Doğanbey TOKİ konutlarıyla ilgili flaş gelişme! Üniversitelerin mimarlık Fakültelerinde ‘’Bir kent nasıl katledilir?’’ sorusuna örnek olarak gösterilen Bursa’nın tartışılan projesi Doğanbey TOKİ Konutları hakkında DEVA Parti Osmangazi İlçe Başkanlığı’ndan bir öneri geldi. Uzun zamandır konuyla ilgili olarak çalışma yaptıklarını belirten İlçe Başkanı Yasin Gök; “Ankara’nın da tam desteği olursa bu fikrimiz iki yıl içinde gerçekleştirilebilir.” dedi. Doğanbey Konutları yapılmadan önce o bölgenin Kapalı Çarşı ile entegreli bir proje yapıldığına dikkat çeken Başkan Yasin Gök; ” İstanbul yönünden Bursa’ya doğru ilerlerken azametli Uludağ’ın önünde, şehrin kalbine saplanmış gibi duran TOKİ binaları görünüyor. 2011’de tamamlanan Doğanbey TOKİ konutları o günden bu yana, hem sakinlerinin binalara yönelik şikayetleri, hem de Bursa’nın silüetinde ve dokusunda yarattığı etki ile kentin en çok tartışılan sorunlarından. Merkez Osmangazi ilçesinde, Kiremitçi, Kırcaali, Tayakadın ve Doğanbey mahalleri üzerine kurulan TOKİ konutlarında yaklaşık 3 bin 200 hane var. Bloklardan 24 tanesi 22 katlı. Proje hak sahiplerine ilk açıklandığında ise binaların 13 katlı olacağı söylenmişti. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve 31 Mart seçimlerinde AK Partinin adayı Alinur Aktaş, seçim vaadi olarak yine AK Parti döneminde yapılmış olan binaları yıkacağını ya da tıraşlatacağını söylemiş, bununla ilgili yapılan bütçe çalışmalarında rakam 1 milyar 200 milyon gibi bir rakam çıkınca da bundan vazgeçilmişti. Sonraki zamanlarda da Yunuseli Havaalanı iddiaları ile gündem soğutulmaya çalışılmıştı.

DEVA Osmangazi olarak daire sahipleri mağdur edilmeden yıkılıp yerine Osmanlı mimari tarzında konaklar, Osmanlı Çarşısı, konak tarzında butik oteller, çini ve el sanatları atölyeleri, Osmanlı mutfağı, Osmanlı çeşmeleri, saat kulesi, süs havuzları, faytonlarla gezilerinde olacağı bir konsept ile bir turizm değeri Doğanbey’de oluşturmak mümkün. Bursa’ya TOKİ yeni binalar yapacak. Buradaki binaları yeni yapılacak binalarla takas edilebilir. Bursamızın usta mimarlar tarafından özenle dizayn edilecek bir projeye daha öncede gördüğünde şaşkınlığını gizleyemeyen Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan’ın kayıtsız kalmayacağına inanıyorum. Evet Bursa ürettiği katma değerin çok az kısmını yatırım olarak alıyor. Ankara’nın ne yapıp edip bu ucubeden Bursa’yı ve ülkemizi kurtarması için yerel yönetimlerinde istekli olması gerekiyor. Hanlar Bölgemizin yanı başında olan böylesine geliştirilen güzel bir proje Osmanlıya payitahtlık yapmış Bursa’ya çok yakışacak vede turizm hedefleri olan ilimize de çok da turist çekecektir. Genel Başkanımız sayın Ali Babacan’ı kentler ile ilgili hazırladığı eylem planlarında çarpık kentleşme örneğinde Bursa liste başıdır. DEVA iktidarında insanlarımız çağdaş konutlarda oturacak.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL